Czkawka u małych dzieci? Otóż u małych dzieci bardzo często występuje czkawka. Trwa czasami nawet 20 minut do kilku godzin. Małym dzieciom jednak nie przeszkadza czkawka i nie czują się z tego [...]

czytaj dalej

Trymestr II - Ciąża tydzień po tygodniu

Tutaj znajdziesz przewodnik: ciąża tydzień po tygodniu ilustracjami Twojego brzuszka i rozwoju dziecka.Poznasz rady na każdy tydzień dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cie pytania.W dziele: Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

16. tydzień ciąży

Trymestr II Tydzień 16

Ciąża tydzień po tygodniu

Trymestr ciąży drugi, tydzień ciąży 16 - Ciąża tydzień po tygodniu

Szesnasty tydzień ciąży | Czwarty miesiąc ciąży

Mama:

Jeśli jesteś mamą poraz pierwszy najpewniej pierwsze ruchy poczujesz około 20 tygodnia ciąży. Natomiast jeśli jest to Twoje kolejne dziecko, to pierwsze ruchy możesz poczuć nawet pod koniec 16 tygodnia. Możesz również poczuć pierwsze ruchy dopiero około 18 tygodnia ciąży. Liczyć ruchy i zwracać uwagę na ich częstotliwość warto od około 25 tygodnia ciąży.

Dziecko:

Wprawne oko specjalisty podaczas USG może rozpoznać płeć.
Dziecko zaczyna pokrywać puszek, do którego przyczepiać się będzie maź płodowa. (Maź płodowa składa się z wydzieliny gruczołów łojowych dziecka, złuszczonych komórek nabłonka i włosków meszku płodowego oraz wydzieliny komórek owodni. Jej zadaniem jest  chronienie skóry dziecka przed zmacerowaniem. Izoluje skórę płodu od płynu owodniowego. Ułatwia także przechodzenie dziecka przez kanał rodny.)
Dziecko ma już wyształcony nosek, który jest lekko zadarty i dość płaski.
W kolejnych tygodniach płód podwoi swoje rozmiary.

Rady dla mamy:

Chcesz się upewnić czy rusza się Twoje dziecko? Połóż się na chwilę i nie ruszaj się. Jeśli Twój maluch się rusza tak, że możesz go poczuć, to doznasz uczucia "motyków w brzuchu".  :) Z każdym tygodniem ruchy dziecka będziesz odczuwać coraz silniej.

Rady dla taty:

Okres ciąży, to czas kiedy z partnerką możecie się nacieszyć byciem we dwoje. Czas ciąży dobrze wykorzystać np. na romantyczny weekend. :)

Czy wiesz, że:

Jeśli miałaś wcześniej mdłości lub wymioty, to koło 16 tygodnia ciąży powinny ustąpić.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(82 głosów, średnia ocena 4.17 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
дева гороскоп

еще по теме

сонник толкователь снов

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza