Jestem w ciąży i mam nie najlepsze wyniki badań krwi. Chciałabym się zapytać jak uniknąć anemii?   [...]

czytaj dalej

Trymestr II - Ciąża tydzień po tygodniu

Tutaj znajdziesz przewodnik: ciąża tydzień po tygodniu ilustracjami Twojego brzuszka i rozwoju dziecka.Poznasz rady na każdy tydzień dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cie pytania.W dziele: Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

18. tydzień ciąży

Trymestr II Tydzień 18

Ciąża tydzień po tygodniu

Trymestr ciąży drugi, tydzień ciąży 18 - Ciąża tydzień po tygodniu

Osiemnasty tydzień ciąży | Piąty miesiąc ciąży

Mama:

Pierwsze ruchy dziecka niektóre kobiety opisują jakby czuły motylki w brzuchu.
Drugi trymestr ciąży określany jest "miesiącem miodowym".
Możesz poczuć bóle podbrzusza i boków są one wynikiem rozciągania się więzadeł podtrzymujących macicę.

Dziecko:

Od 18 do 22 tygodnia ciąży podczas badania ultrasonograficznego: Echo serca płodu można wykryć wady serca dziecka. Dziecko cały czas ćwiczy wykonując ruchy rękami i nogami, a także robiąc fikołki w macicy.
Dziecko w pozycji embrionalnej mierzy 12-14 cm. Zaś kiedy jest wyprostowane ma 25 cm długości. Waży 150g, w przybliżeniu jest to waga kolby kukurydzy.

Rady dla mamy:

Gdy temperatura jest zmienna, raz odczuwasz gorąco, a raz zimno. Podczas wysokich temperatur ubieraj się zwiewnie i unikaj przegrzania. W gorące lato unikaj słońca. Jeśli wychodzisz na dwór i jesteś narażona na promienie słoneczne pamiętaj by posmarować się kremem z filtrem. Gdy potrzebujesz się schłodzić weź prysznic lub letnią kąpiel. Poza tym pamiętaj, aby dużo pić. Wypijaj około 2 litrów wody jest to 8 szklanek. Pij więcej gdy np. ćwiczyłaś i się bardzo spociłaś.
A gdy jest zimno, to zwykle kobietom w ciąży jest cieplej niż innym osobom. Dlatego szczególnie powinnaś zadbać by być ciepło ubrana (najlepiej warstwowo). Pamiętaj o noszeniu czapki, ponieważ przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Dlaczego, to takie ważne? Ponieważ niska temperatura może zmniejszyć dopływ krwi do łożyska. A w konsekwencji dostarczyć mniej substancji odżywczych do Twojego dziecka. Dlatego pamiętaj o noszeniu czapki gdy jest zimno i ubieraniu się warstwowo. Taki ubiór pozwoli Ci zdjąć, którąś z warstw gdy będzie Ci za gorąco.

Badania:

Warto zrobić badanie na echo serca płodu w 18-22 tygodniu ciąży. Jeśli W 11-14 tygodniu ciąży podczas USG została stwierdzona:

  • zwiększona przezierność karku,

  • nieprawidłowe położenie serca,

  • zaobserwowano zaburzenia rytmu serca,

  • inne nieprawidłowości.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(107 głosów, średnia ocena 3.79 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
ссылка

гороскоп дева на завтра

гадание он лайн на будущее

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza