Ciąża

Trymestr II - Ciąża tydzień po tygodniu

Przedstawiamy: ciąża tydzień po tygodniu z ilustracjami brzuszka i rozwoju dziecka.

Poznasz rady na każdy tydzień ciąży dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpwiedź na wszystkie nurtujace Cię pytania. W dziele Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

Dziewiętnasty tydzień ciąży

W 19 tygodniu ciąży pamiętaj, żeby spać na lewym boku. Szczególnie kiedy np. lubisz spać na brzuchu lub wznak. Postaraj się zmienić swoje przyzwyczajenie. Oczywiście pozycja na brzuchu teraz jest niewygodna, ale na wznak zdawałoby się tak. Dlaczego, więc kobietom w ciąży zaleca się spanie na boku? Ponieważ pozycja na plecach powoduje, że cały ciężar macicy opiera się na kręgosłupie, jelitach, a także aorcie i żyle głównej dolnej. Aorta jest naczyniem krwionośnym, które odpowiada za rozprowadzenie krwi po całym ciele.

Dziewiętnasty tydzień ciąży - Piąty miesiąc ciąży

Mama:

Pamiętaj, żeby spać na lewym boku. Szczególnie kiedy np. lubisz spać na brzuchu lub wznak. Postaraj się zmienić swoje przyzwyczajenie. Oczywiście pozycja na brzuchu teraz jest niewygodna, ale na wznak zdawałoby się tak. Dlaczego, więc kobietom w ciąży zaleca się spanie na boku? Ponieważ pozycja na plecach powoduje, że cały ciężar macicy opiera się na kręgosłupie, jelitach, a także aorcie i żyle głównej dolnej. Aorta jest naczyniem krwionośnym, które odpowiada za rozprowadzenie krwi po całym ciele. Natomiast żyła główna dolna ma za odpływu krwi z dolnej parti ciała do serca. Pozycja na plecach zatem będzie przyczyną bólów pleców, hemoroidów oraz sprawia, że układ trawienny jest mniej wydajny. A także może wpłynąć na utrudnione oddychanie i przeszkadzać w prawidłowym krążeniu krwi. Dlatego pamiętaj by spać na lewym boku. Możesz ułożyć się na lewym boku, a między nogi włożyć poduszkę. Taka pozycja pozwoli na lepszy przepływ krwi w organizmie przyszłej mamy.

Dziecko:

Płuca zaczynają kształtować się już w 5 tygodniu ciąży z pierwotnego pęczka płucnego wraz z zaczątkami układu krwionośnego. W 8 tygodniu ciąży rozgałęziają się oskrzela. Teraz płuca są niemal wykształcone, ale dziecko jeszcze nie umie oddychać. Do narodzin płuca pozostają wypełnione wodą. Dziecko będzie ćwiczyć oddychanie poprzez "wdychanie" i "wydychanie" płynu owodniowego. Także ćwiczeniem dla przepony jest czkawka dziecka w łonie matki. 

W 5 miesiącu ciąży następuje także wymiana zużytych komórek nerwowych na nowe. Wyjątek stanowi układ nerwowy, w którym tworzą się wciąż nowe komórki nerwowe. W mózgu staje się bardziej widoczna bruzda czołowa, ciemieniowo-potyliczna i ostrogowa oraz spoidła. Natomiast głowa dziecka jest wypełniona głównie neuronami.

Rady dla mamy:

Mamo pamiętaj o zapinaniu pasów jadąc samochodem. Na ilustracji przedstawiliśmy jak wyglądają dobrze zapięte pasy u kobiet w ciąży.
Pamiętaj o leżeniu i spaniu na lewym boku. (A dlaczego zostało wytłumaczone na górze artykułu.)

Reklama

Bestsellery

  • Regularna mama

  • Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2019