Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

Trymestr II - Ciąża tydzień po tygodniu

Tutaj znajdziesz przewodnik: ciąża tydzień po tygodniu ilustracjami Twojego brzuszka i rozwoju dziecka.Poznasz rady na każdy tydzień dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cie pytania.W dziele: Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

26. tydzień ciąży

Trymestr II Tydzień 26

Ciąża tydzień po tygodniu

Trymestr ciąży drugi, tydzień ciąży 26 - Ciąża tydzień po tygodniu

Dwudziesty szósty tydzień ciąży | Szósty miesiąc ciąży

Mama:

Mogą wystąpić żylaki i hemoroidy, skłonności do ich wystąpienia mogą być dziedziczne.
Dlaczego okres ciąży szczególnie predysponuje do powstania żylaków?
Ponieważ w czasie ciąży dochodzi do zwiększenia masy ciała, obciążony jest krwiobieg. Zwiększoną objętość krwi szczególnie dotyka żył, które transportują krew z nóg do serca. Natomiast wysoki poziom progesteronu (hormonu) powoduje rozluźnienie mięśni gładkich. A to powoduje spowolnienie przepływu krwi, a nawet jej zaleganie. A ścianki żył są delikatne, takie obciążenie może spowodować ich rozpulchnienie i poskręcanie.
Kobiety, które miały wcześniej problemy z żylakami powinny we wczesnej ciąży prowadzić profilaktykę czyli nosić rajstopy przeciwżylakowe, stosować dietę bogatą w witaminę C oraz bioflawonoid i unikać długiego siedzenia.

Dziecko:

Łożysko, które jest tak niezbędne dla dziecka wykształci się w pełni w trzecim trymestrze ciąży. U sześciomiesięcznego płodu wzrasta częstotliwość i siła skurczów i rozkurczów klatki piersiowej. Płuca rozwijają się przez całą ciążę do 16 tygodnia są w stadium kanalikowym, by w 24 tygodniu ciąży powstał typ groniasty płuc. A w 25-27 tygodniu ciąży natomiast przejście do pęcherzykowego stadium płuc. Natomiast do rozprężenia się płuc jest potrzebna substancja surfaktant, która zaczyna wydzielać się właśnie w 26 tygodniu ciąży. Jeśli dziecko ma urodzić się przedwcześnie, to mamie zostają podane glikokortykosteroidy, które mają pobudzić wytwarzanie surfaktantu u płodu.

Rady dla mamy:

Dobrze już zacząć myśleć o porodzie. W tym celu zrób sobie plan porodu. Rozważ różne możliwości i sytuacje, które mogą się zdarzyć. more o planie porodu dowiesz się na:
http://blog.bo-co.info/porod/porod-jaki-bedzie

Rady dla taty:

Rozważ czy chcesz być z partnerką przy porodzie. Jeśli nie jesteś pewny, weź kartkę i rozpisz plusy i minusy bycia przy porodzie. Być może taka lista za i przeciw pomoże Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(83 głosów, średnia ocena 3.84 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
ссылка

посмотреть

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza