Dzienniczek ciąży - sklep internetowy Brioko.pl

Ciąża

Trymestr III - Ciąża tydzień po tygodniu

Przedstawiamy: ciąża tydzień po tygodniu z ilustracjami brzuszka i rozwoju dziecka.

Poznasz rady na każdy tydzień ciąży dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpwiedź na wszystkie nurtujace Cię pytania. W dziele Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży

Można zaobserwować momenty czuwania płodu. Pojawia się faza REM. Mózg zaczyna nabierać charakterystycznych rys: bruzd i zwoje.

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży - Siódmy miesiąc ciąży

Mama:

W 28 tygodniu ciąży wysokość dna macicy jest 2 palce nad pępkiem. 
Mogą pojawić się marzenia i fantazje dotyczące dziecka. Nadal możesz być roztargniona i coraz częściej myśleć o tym, żeby ciąża się już zakończyła. Towarzyszą Ci również obawy o zdrowie dziecka i sam poród.

Dziecko:

Można zaobserwować momenty czuwania płodu. Pojawia się faza REM. Mózg zaczyna nabierać charakterystycznych rys: bruzd i zwoje. Na twarzyczce pojawiają się brwi i rzęsy, a na głowie włoski. 
Maluch od ostatniego tygodnia urosł o kolejny centymetr i przybrało na wadze o kolejne 100g.

Rady dla mamy:

Możesz mieć objawy zmęczenia i niepokoju nóg oraz uczucia mrówek pod skórą. W konsekwencji będziesz ruszała nogami, żeby poczuć ulgę. Kładąc się będziesz wstawała, żeby Ci było lepiej. Ponieważ ruszając nogami ból będzie łagodnieć. Jeśli występują takie objawy, to jest to: zespół niespokojnych nóg (RLS).

W Gdańsku w na przełomie grudnia 2004 roku do kwietnia 2005 roku były prowadzone badania dotyczące Zespołu niespokojnych nóg wśród kobiet w ciąży. Po przeanalizowaniu wyników badacze doszli między innymi do wniosków:
RLS (Zespół niespokojnych nóg) jest częstym zaburzeniem kobiet w ciąży.
Częściej występuje u kobiet, które rodziły kolejne dziecko.
Suplementacja żelazem i kwasem foliowym nie zawsze jest skuteczna (Na podstawie: "Rozpowszechnienie zespołu niespokojnych nóg wśród kobiet w ciąży", Mariusz Siemiński, Magdalena Karwacka, Małgorzata Potocka, Anna Nitka-Siemińska, Walenty M. Nyka, SEN 2006 Tom 6, Nr 2 str. 71-74).

A co u taty:

U przyszłego taty może pojawić się zazdrość o nienarodzone dziecko. Dlatego tak ważne jest wzmacnianie więzi między partnerami i przyszłymi rodzicami. Rozmowa o przyszłości, lękach i wyobrażeniach może okazać się pomocna.

Czy wiesz, że:

Może dojść do konfliktu serologicznego, jeśli Ty masz grupę krwi Rh minus, a ojciec dziecka Rh plus.

Reklama

Bestsellery

 • Koszulka Regularna mama

  Regularna mama

 • Koszulka Brioko baby

  Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

  Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia dziecka

  Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia maluszka

  Dzienniczek żywienia

Reklama

Karmienie piersią

Testowanie produktów

Blog położnej

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2019