Nie chodzę do szkoły rodzenia, ponieważ jestem samotną matką nie chcę być wokół szczęśliwych par i czuć się inna. Boje się jednak porodu, że sobie nie dam rady. Co powinnam zrobić? [...]

czytaj dalej

Trymestr III - Ciąża tydzień po tygodniu

Tutaj znajdziesz przewodnik: ciąża tydzień po tygodniu z ilustracjami Twojego brzuszka i rozwoju dziecka.
Poznasz rady na każdy tydzień dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cie pytania.
W dziele Ciążą znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

36. tydzień ciąży

Trymestr III Tydzień 36

Ciąża tydzień po tygodniu

T3T36

 

Trzydziesty szósty tydzień ciąży | Dziewiąty miesiąc ciąży

 

Mama:

Coraz częściej odczuwasz niepokój i lęk oraz roztarnienie. A także podniecenie i/lub ulgę na myśl, że to już niedługo. Śni Ci się dziecko i marzysz o nim.

Dziecko:

Narządy zostały otoczone brązową tkanką tłuszczową. Natomiast pod skórą jest biała tkanka tłuszczowa. Zadaniem brązowej tkanki tłuszczowej jest dostarczanie ciepła. Natomiast białej jest utrzymanie ciepła. Natomiast meszek, który był i maź płodowa zaczyna się złuszczać (zrzucać) wraz z martwymi komórkami zaczynają pływać w płynie owodniowym. Ten płyn pije dziecko i połyka. W związku z tym połknięte elementy zaczynają się osadzać w jelitach i zostają wydalone w postaci smółki. Mogą zostać wydalone dopiero po narodzinach. Dziecko przygotowuje się do narodzin. Jeśli główka dziecka zaczyna kierować się do kanału rodnego może sprawić, że dno macicy zacznie się obniżać. Waga dziecka około 2800 gram.

Rady dla mamy:

Podczas wizyty u lekarza możesz poprosić o badanie na

Rady dla taty:

Przygotuj się na bycie tatą i chętnie uczestnicz w zajęciach szkoły rodzenia. Jeśli już uczestniczyłeś, to zapewne znasz już podstawowe czynności takie jak: powinno trzymać się noworodka, zmieniać pieluszki, kąpać malucha itd. Pamiętaj, że we wszystkim możesz wyręczyć mamę. Oczywiście oprócz karmienia piersią! :) Także bądź odważny i jak tylko pojawi się dziecko na świecie, to chętnie ćwicz czynności przy dziecku. Przecież to praktyka czyni mistrza! Trzymamy kciuki.

 

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
обращайтесь

козерог

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza