Ciąża

Trymestr II - Ciąża tydzień po tygodniu

Przedstawiamy: ciąża tydzień po tygodniu z ilustracjami brzuszka i rozwoju dziecka.

Poznasz rady na każdy tydzień ciąży dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpwiedź na wszystkie nurtujace Cię pytania. W dziele Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

Dwudziesty piąty tydzień ciąży

Mamo od 25 tygodnia ciąży obserwuj ruchy dziecka trzy razy w ciągu dnia. Są dwie metody liczenia ruchów płodu: Pierwsza metoda - Liczymy do dziesięciu ruchów dziecka i mierzymy w jakim czasie były wykonane; Druga metoda - Liczymy ile ruchów wykonało dziecko przez 60 minut. Wyniki zapisujemy z datą i godziną, to pozwoli na porównywanie wyników obserwacji. Należy wziąć pod uwagę czy nie przyjęłaś leku, który może wpłynąć na dziecko. Zapiski warto prowadzić o tych samych porach dnia, w tym samym miejscu. Pamiętaj, że dziecko jest bardziej aktywne wieczorem.

Dwudziesty piąty tydzień ciąży - Szósty miesiąc ciąży

Mama:

Może pojawić się znudzenie bycia w ciąży. Dodatkowo może pojawić się niepokoje o przyszłość. Natomiast rzadziej będziesz miała zmienne nastroje, ale rozdrażniona możesz nadal być. 
Mogą pojawiać się zawroty głowy.

Dziecko:

Po 24 tygodniu ciąży ruchy stają się coraz bardziej precyzyjne np. potrafi "pedałować nóżkami", opierać je i przyciskać do ścian macicy. Mięśnie ciała są wciąż ćwiczone.
Dziecko zaczyna indywidualnych cech temperamentu w fazie czuwania. 
Pod skórą zaczynają się tworzyć naczynia krwionośne dzięki czemu skóra dziecka nabiera koloru różowego.

Rady dla mamy:

Mamo od 25 tygodnia obserwuj ruchy dziecka trzy razy w ciągu dnia. Są dwie metody liczenia ruchów płodu:
1) Do 10. - Liczymy do dziesięciu ruchów dziecka i mierzymy w jakim czasie były wykonane;
2) Liczymy ile ruchów wykonało dziecko przez 60 minut. 
Wyniki zapisujemy z datą i godziną, to pozwoli na porównywanie wyników obserwacji. Należy wziąć pod uwagę czy nie przyjęłaś leku, który może wpłynąć na dziecko. Zapiski warto prowadzić o tych samych porach dnia, w tym samym miejscu. Pamiętaj, że dziecko jest bardziej aktywne wieczorem.

Badania:

Test obciążenia glukozą.

Czy wiesz, że:

Jeśli jesteś przyszłą mamą pracującą i często masz uczucie bólu głowy. To ból głowy może być sygnałem wysyłanym z Twojego ciała, że potrzebuje rozluźnienia. Dlatego gdy zaczyna Cię boleć głowa spróbuj np. ćwiczeń oddechowych/ relaksacyjnych.

Reklama

Bestsellery

  • Regularna mama

  • Brioko Baby

  • Dzienniczek ciąży

  • Dzienniczek żywienia

  • Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2019