Czkawka u małych dzieci? Otóż u małych dzieci bardzo często występuje czkawka. Trwa czasami nawet 20 minut do kilku godzin. Małym dzieciom jednak nie przeszkadza czkawka i nie czują się z tego [...]

czytaj dalej

Badania u kobiet powyżej 35 lat

Szczególowe informacje na temat badań zalecanych dla mam powyżej 35 roku życia.

Test podwójny, tzw. test PAPP-A

Testem PAPP-A określamy szereg czynności, które są wykonywane u przyszłej mamy podczas wizyty kontrolnej. Lekarz zbiera od pacjentki wywiad, następnie pobiera się jej krew (oznacza się poziom ciążowego białka osoczowego A, czyli PAPP-A i wolnej β-hCG, czyli hormonu gonadotropiny łożyskowej) oraz przeprowadza badanie ultrasonograficzne. Później analizuje się wszystkie uzyskane informacje i określa ryzyko wystąpienia w danej ciąży nieprawidłowości. W przypadku tego badania- ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa. Jeżeli będzie ono duże, lekarz może zaproponować inwazyjną metodę diagnostyczną- amniopunkcję. Najodpowiedniejszym terminem do wykonania testu PAPP-A jest okres między 10 a 14 tygodniem ciąży.

Test potrójny

Ten test jest bardzo podobny do testu PAPP-A. Tu również zbiera się od pacjentki dokładny wywiad oraz pobiera się próbkę krwi do badań. Oznacza się w niej poziom trzech hormonów:

 • Alfafetoproteiny (AFP);
 • Gonadotropiny łożyskowej;
 • Wolnego estriolu.

Test wykonuje się między 14 a 20 tygodniem ciąży. Nazwy hormonów są bardzo trudne, ale jeśli jesteś dociekliwą przyszłą mamą na pewno będziesz zadowolona, że je znasz.

Badania inwazyjne

Są to badania diagnozujące nieprawidłowości. Podczas każdego z nich pobierany jest materiał (krew, płyn owodniowy), który zawiera komórki płodu.

Tego typu badania przeprowadza się u określonej grupy kobiet ciężarnych, szczególnie w ciąży wysokiego ryzyka, czyli w następujących przypadkach:

 • Masz powyżej 35 roku życia;
 • W Twojej rodzinie lub rodzinie ojca dziecka występowały choroby genetyczne;
 • Poprzednie dziecko, które urodziłaś ma wadę rozwojową;
 • Jedno z Was jest nosicielem choroby;
 • W czasie poprzednich ciąż przeżyłaś niepowodzenia położnicze:
 • Poronienie;
 • Obumarcie płodu;
 • Urodziłaś martwe dziecko.

Tego rodzaju badań nie zaleca się każdej kobiecie w ciąży, gdyż istnieje ryzyko powikłań po wykonanym badaniu. Wprawdzie nie jest ono duże, bo wynosi, około 0,5- 1%, ale jeśli nie potrzeba lekarz unika zlecania powyższych badań.

Amniopunkcja

To najbezpieczniejsze badanie spośród inwazyjnych metod diagnozujących wady genetyczne dziecka. Jedyne, co może wystąpić po amniopunkcji to krwawienie. W związku z tym, że badanie wykonywane jest później niż pozostałe, tzn. między 14 a 16 tygodniem ciąży, niesie ze sobą niewielkie ryzyko poronienia.

Samo badanie trwa około 20 minut. Przeprowadzane jest w warunkach aseptycznych, tak jak podczas operacji, w celu uniknięcia zakażenia. Przed badaniem kładziesz się na kozetce. Zostajesz zakryta prawie w całości, z wyjątkiem brzucha. Lekarz, który przeprowadza Tobie badanie, przy pomocy ultrasonografu szuka najodpowiedniejszego miejsca do wkłucia igły - z dala od dziecka i łożyska.

Zostaniesz miejscowo znieczulona. Monitorując zabieg za pomocą obrazu USG lekarz wkłuwa przez powłoki brzuszne igłę do jamy owodniowej, czyli „balonu z wodą”, w którym pływa dziecko. Po wkuciu pobiera kilkadziesiąt mililitrów płynu owodniowego do strzykawki, który jest później badany w laboratorium. Po pobraniu odpowiedniej ilości płynu lekarz wyjmie Ci igłę i założy w miejscu wkłucia jałowy opatrunek. Pozostaniesz przez kilka kolejnych godzin pod obserwacją lekarza. Na wynik badania będziesz czekała około 10-30 dni.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(3 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

источник

овен

читайте здесь

подробно

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza