Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

Ból pleców w ciąży


Wiele kobiet w ciąży cierpi na bóle pleców, często słyszą one od lekarzy że tak bywa, i że jak ciąża minie to one też ustąpią. Po pierwsze, fakt że tak bywa nie oznacza, że nie można i nie trzeba szukać pomocy; a po drugie nie zawsze po ciąży mijają, niestety często ciąża jest początkiem problemów z kręgosłupem i wiele kobiet po ciąży dopiero zaczyna szukać pomocy. W mojej praktyce fizjoterapeutycznej często spotykam się z kobietami, u których ciąża rozpoczęła problemy z kręgosłupem, które potrafią ciągnąć się miesiącami a nawet latami. Wart zadbać o swój kręgosłup od początku ciąży a nie dopiero jak pojawią się problemy.

Na początek dlaczego boli?

W ciąży wysoki poziom hormonów sprawie że więzadła stawowe stają się bardziej rozciągliwe; to przygotowanie do porodu ale też umożliwienie macicy powiększania się.
To bywa przyczyną bólu stawów krzyżowo-biodrowych, ból umiejscawia się wtedy bardzo nisko, tuż nad pośladkami i przeważnie nie na środku ale bardziej po prawej lub po lewej stronie. Przeważnie pojawia się on na początku ciąży i/lub pod koniec a czasami w okresach intensywnego wzrostu brzuszka. Poza lekkimi mobilizacjami stawu wykonywanymi przez fizjoterapeutę, układaniem się w wygodnej pozycji niewiele więcej można zrobić. W przypadku bardzo nasilonego bólu można doraźnie stosować pasy dla kobiet w ciąży, które stabilizują te stawy.
W ciąży rosnący brzuszek przesuwa nam środek ciężkości do przodu, pociąga za sobą kręgosłup lędźwiowy, zwiększa się lordoza lędźwiowa, zaokrąglają się (zwiększa się kifoza) plecy w odcinku piersiowym, zwiększa się wygięcie do przodu (lordoza) w szyjnym. W związku z pogłębieniem krzywizn kręgosłupa mięśnie przykręgosłupowe muszą pracować dużo ciężej niż normalnie; rozciągają się mięsień prosty brzucha i nie jest w stanie stabilizować kręgosłupa z przodu, co dodatkowo wymuszą większą pracę mięśnie pleców. Skutkuje to bólami pleców często promieniującymi do pośladków, ud, kolan a nawet do stopy.
Z tym bólem można sobie poradzić na kilka sposobów. Przede wszystkim od początku ciąży ćwiczyć, wzmacniać mięśnie kręgosłupa, mięśnie skośne brzucha, rozciągać mięśnie nóg, w szczególności ud (przyczepiają się one do miednicy, pociągając za nią pogłębiają lordozę lędźwiową); może być to specjalna gimnastyka dla kobiet w ciąży, można wykonywać kilka ćwiczeń samodzielnie w domu, można pływalna basenie; pływanie na basenie ma pewne ograniczenie- należy wystrzegać się pływania żabką, gdyż przeciąża ono kręgosłup szyjny i lędźwiowy i zamiast pomóc może tylko pogorszyć sprawę. Starać się przez całą ciążę, w miarę możliwości być aktywną, unikać długotrwałego stania i siedzenia, jeśli nie jest to możliwe często robić sobie przerwy. Siedząc pamiętać o tym by plecy były proste, nie garbić się i by kręgosłup lędźwiowy był podparty, jeśli krzesło nie daje takiej możliwości, to podłożyć sobie małą poduszeczkę; dobrze wpływa na kręgosłup siedzenie okrakiem przodem do oparcia lub tak by kolana były niżej od bioder. Gdy zajdzie konieczność dłuższego stania, dobrze jest mieć o co się oprzeć, a jeszcze lepiej o co oprzeć jedną nogę, tak jakby stała na stopniu i co jakiś czas zmieniać nogi. Zrezygnować z wysokich obcasów, najlepiej już na początku ciąży; długotrwałe i/lub częste chodzenie na wysokich obcasach skraca mięśnie nóg i pogłębia lordozę lędźwiową. 

Gdy robimy coś na stojąco lub siedząco ważne żeby to stół czy biurko było wysokością dostosowane do nas a nie my do biurka, żebyśmy nie musiały się garbić ani pochylać głowy.  Gdy pracujemy przy komputerze ważne żeby monitor ustawiony był na wprost a nie po naszej lewej lub prawej stronie. Jeśli chodzi o pozycję do spania, to ma być wygodnie a rano mamy budzić się wypoczęte i bez bólu w plecach, dla każdej z nas inna pozycja będzie najlepsza. Oto kilka propozycji: na boku, górna noga zgięta w kolanie i biodrze z przodu w zaawansowanej ciąży trzeba podłożyć pod tą nogę poduszkę, tak by było wygodnie brzuszkowi; częściowo na boku częściowo na plecach, układamy poduszki lub koc pod plecy, by wypełniły przestrzeń między plecami a łóżkiem, między zgięte w kolanach nogi wkładamy poduszkę; na plecach, nogi nie mogą być proste!!!!, kolana i biodra zgięte, pod łydki podłożone poduszki, koce, tak jakby leżały na krześle albo tylko tyle żeby się nie wyprostowały- wtedy stopy oparte o podłoże. Jeśli chodzi o spanie ważny jest też materac, nie może być bardzo miękki, bo nie będzie podtrzymywał kręgosłupa i będzie pozwalał mu wyginać się nadmiernie ale nie może też być bardzo twardy, bo nie dopasuje Siudo kręgosłupa i nie zapewni dobrego trzymania i nie da odpocząć mięśniom. Kolejna sprawa to poduszka: mała podtrzymująca kręgosłup szyjny- poduszka nie musi leżeć pod głową ale musi pod szyją; jeśli śpi głównie na boku powinna być takiej wysokości jak odległość od barku do ucha.  Czasami wystarczy się rozluźnić, by poczuć ulgę, wtedy wystarczy relaksująca kąpiel czy dłuższy prysznic, byle nie gorąca(bo w ciąży nie są wskazane), albo delikatny masaż pleców.
Jeśli dokucza Ci ból pleców, pośladka, nogi, czy też ból szyi, który promieniuje do rąk w postaci bólu czy drętwienia, skonsultuj to z ortopedą i/lub fizjoterapeutą, zawsze to łatwiej jest z czymś walczyć, gdy znajdzie się przyczynę, poza tym warto by tą walkę prowadził ktoś przeszkolony.

Inne przyczyny bólów pleców w ciąży

Koleją przyczyną bólów pleców a bardziej promieniowania do nogi jest ułożenie dziecka, czasami dziecko, a dokładniej macica w której ono się znajduje uciska na mięsień gruszkowaty, przez który przechodzi nerw kulszowy, i pośrednio na ten nerw, co skutkuje promieniowaniem bólu;  i w tej sytuacji przeważnie niewiele da się zrobić;  bóle te mijają gdy dziecko zmieni ułożenie.
I jeszcze kilka słów o kręgosłupie po porodzie; bo na ciąży się nie kończą problemy. Gdy na świat przychodzi maluszek często zapominamy o sobie, swojej wygodzie i bezpieczeństwie. A przecież plecy mają nam służyć jeszcze prze wiele lat. Do karmienia przyjmujmy wygodne pozycje, z podpartymi plecami, dobrym rozwiązaniem są poduszki do karmienia ale można też podłożyć  pod dziecko zwinięty kocyk lub normalną poduszkę; karmienie potrafi trwać dość długo, dlatego warto zadbać o wygodę. Miejsce do przewijania i kąpania Malucha urządźmy tak, by nie trzeba było cały czas stać nachylonemu, może i przewijanie nie trwa długo ale za to często się zdarza. Gdy podnosimy dziecko przykucnijmy zamiast schylać się. Nie nośmy dziecka cały czas na jednej stronie czy jednym ręku tylko starajmy się tyle samo czasu nosić po jednej i po drugiej stronie. Jeśli nie musimy nie bądźmy super mamami, które dźwigają w jednym ręku dziecko w drugim siatki pełne zakupów, które często ważą tyle co dziecko. Kupcie wózek z rączką czy uchwytem, którego wysokość można regulować, dostosować do wzrostu.
Opisałam tu problemy z kręgosłupem lędźwiowym bo te zdarzają się najczęściej, nie oznacza to że tylko one się zdarzają.  W ciąży mogą pojawić się też bóle odcinka piersiowego z promieniowaniem na boki lub do mostka; lub bóle odcinka szyjnego skutkujące bólami i/lub zawrotami głowy, skokami ciśnienia, promieniowaniem do barków, rąk, mrowieniem i/lub drętwieniem palców. W takich przypadkach również należy zadbać o swój kręgosłup i wybrać się do specjalisty.
Ważne jest by przed wizytą u ortopedy lub fizjoterapeuty zapytać lekarza prowadzącego ciążę, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń, a przed ortopedą/fizjoterapeutą nie wolna zataić faktu bycia w ciąży, nawet jeśli są to początki i nic jeszcze nie widać.

Monika Budziejko - Fizjoterapeutka

Drukuj
Oceń ten artykuł
(22 głosów, średnia ocena 4.32 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
козерог

весы

гороскоп телец

Эзотерики

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza