Nie chodzę do szkoły rodzenia, ponieważ jestem samotną matką nie chcę być wokół szczęśliwych par i czuć się inna. Boje się jednak porodu, że sobie nie dam rady. Co powinnam zrobić? [...]

czytaj dalej

Sporty których należy unikać w czasie ciąży

Jakiego typu sportów należy unikać w ciąży?

W czasie ciąży umiarkowana aktywność fizyczna jest zdecydowanie wskazana.

Kobiety, które mają więcej ruchu wolniej się męczą, ich układy: oddechowy i krążenia działają sprawniej, lepsza jest też ich przemiana materii, mniej przybierają na wadze podczas ciąży i rzadziej mają rozstępy na brzuchu.

Nim jednak podejmiesz decyzję o typie ćwiczeń powinnaś skonsultować się z lekarzem.

A jakie sporty z pewnością powinnaś wykluczyć ze swej listy?

  • Wszystkie typy sportów, w których uprawianie wliczone jest ryzyko upadków, jak: jazda konna, snowboard, jazda zjazdowa na nartach, surfing;
  • Górska wspinaczka, loty na paralotni i skoki ze spadochronem;
  • Sporty w których konieczne jest zachowanie równowagi (ciąża zmienia ośrodek ciężkości), jak np. jazda na rowerze (jest ona dozwolona w początkowym okresie ciąży, kiedy jednak brzuszek jest już dosyć wyraźny, ten rodzaj aktywności warto przełożyć na czas po uroszeniu maluszka);
  • Intensywny jogging, który zbytnio obciąża stawy i kręgosłup;
  • Nurkowanie: zmiany ciśnienia i „bąble powietrzne” formujące się we krwi podczas wynurzania mogą być niebezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka;
  • Zjeżdżalnie w Aqua Parkach itp.: ciężkie „lądowania”, ewentualne uderzenia w brzuszek mogą być bardzo stresujące dla maleństwa – mogą mu nawet mu zaszkodzić.

Ćwiczenia jogi, aerobic czy fitness dla ciężarnych są dozwolone, a nawet wskazane – jeśli odbywają się za zgodą lekarza i pod kontrolą profesjonalisty. Powinnaś jednak pamiętać aby unikać zbyt intensywnego wysiłku (tętno nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę), ćwiczeń wymagających podskoków i gwałtownych ruchów - zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży.

Po mniej więcej 20 tygodniu ciąży powinnaś też zrezygnować z ćwiczeń wymagających leżenia na plecach, ze względu na ucisk macicy na kręgosłup i żyłę którą powraca krew z dolnych partii ciała do serca.

Artykuł pochodzi ze strony nivena.pl

Drukuj
Oceń ten artykuł
(7 głosów, średnia ocena 4.00 na 5)

Komentarze

Witam przyszłe mamy :)
Piszę żeby Was ostrzec przed niektórymi ćwiczeniami. Nieświadoma konsekwencji, chcąc zachowac dobrą kondycję fizyczną sprzed ciąży w 12 tygodniu zapisałam się na Aqua Aerobic.
Na zajęciach widziałam wiele kobiet w zaawansowanej ciąży a wykonywane ćwiczenia nie wydawały mi się zbyt męczące, od takie podskakiwanie w wodzie, kopanie nogami, wymachiwanie rękami. Po 3-ich zajęciach dostałam bardzo silnego bólu brzucha, nie wiedziałam co robić, na szczęście po zażyciu leków przeciwbólowych ból minął. Na drugi dzień mój ginekolog uświadomił mnie, że owszem Aqua Aerobic jest wskazany ale dla kobiet po 20 tygodniu ciąży, których macica usadowi się już w brzuszku, do tego czasu nasza macica zachowuje się jak piłka która gdy podskakujemy obija się to o kręgosłup to o brzuch. Miałam dużo szczęścia, że nie naderwałam macicy a maluszkowi nic się nie stało (trochę go wytrzepałam ale mam nadzieję, że nie bedzie musiał ponisić tego konsekwencji).
Dlatego poczekajcie z takimi ćwiczeniami przynajmniej do 20 tygodnia. Do tego czasu- jak to powiedział mój ginekolog- wykonywac ćwiczenia ale takie raczej oddechowe :)
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
witam jestem instruktorką fitness i jestem w 13 tygodniu ciąży prowadze zajęcia w klubie fitnees bardzo dobrze się czuje ,oczywiscie zmnieszyłam liczbę godzin z ok 13 do 4 w tygodniu ,,myślę ze zeby cwiczyć w ciązy to trzeba znać swój organizm i wykonywać ćwiczenia technicznie dobrze ,a dla amatorów polecam typowe cwiczenia dla kobiet w ciąży
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

гадание онлайн

читать далее

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza