Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

Bóle pleców w ciąży

Prawdopodobnie nawet około 70% ciężarnych kobiet cierpi na którymś etapie ciąży na bóle pleców lub okolicy lędźwiowej.
Na bóle pleców można cierpieć z wielu powodów, niektóre z nich są typowe nie tylko dla kobiet w ciąży. Bóle może wywoływać nieprawidłowa postawa, napięcia mięśni, brak dobrej kondycji a także wcześniejszy uraz. U ciężarnych bóle pleców umiejscowione są głównie o obręczy biodrowej, gdzie stawy rozluźniają się z powodu rozluźnienia wiązadeł. Dolegliwościom tym nie można zapobiec w 100%, można jednak zmniejszyć ich uciążliwość, a także upewnić się, że nie staną się długotrwałym problemem.

Jak dbać o plecy w ciąży?

Dbaj o właściwą postawę: staraj się nie garbić ani nie pochylać. Stojąc, dbaj abyś była wyprostowana - stawaj z nogami lekko rozchylonymi, tak aby cały ciężar ciała opierał się na obydwu stopach.

Unikaj długiego stania w czasie ciąży

Unikaj siadania na ławkach lub krzesłach bez oparcia. Wybieraj siedzenia z dobrym oparciem, na którym możesz oprzeć całe plecy. Aby było Ci wygodniej możesz opierać nogi na podnóżku, a także podkładać niewielką poduszkę pod krzyż. Staraj się nie zakładać nogi na nogę.

Jeśli masz siedzący tryb pracy staraj się co kilka godzin robić sobie przerwy: spaceruj, rób lekkie ćwiczenia np. krążenie ramion. Staraj się regularnie ćwiczyć: jak najwięcej spaceruj, pływaj, jeźdź na rowerze, uprawiaj jogę, aerobik w wodzie albo Pilates. Postaraj się nie przybrać za dużo na wadze – każdy zbędny kilogram to dodatkowe obciążenie dla twojego kręgosłupa.

Śpij na boku

Z jaśkiem podłożonym pod głowę. W późniejszych miesiącach ciąży używaj poduszki włożonej między kolana i drugiej podłożonej pod brzuch. Zdecydowanie unikaj snu na plecach – ucisk rosnącej macicy na żyły i kręgosłup może potęgować bóle.

Ciężary, podnoszenie a ciąża

Jeśli podnosisz lub przenosisz coś ciężkiego, staraj się trzymać ciężar blisko siebie i zginać ciało w kolanach, a nie pochylać się do przodu. Unikaj podnoszenia ciężarów z samej podłogi, tak abyś się jak najmniej schylała i obciążała plecy podnosząc się.

Nie noś butów na wysokim obcasie

W późniejszym okresie ciąży nie tylko zwiększają ryzyko upadku, ale także mogą potęgować bóle kręgosłupa. Noś pas wspomagający, który minimalizuje i „przejmuje” ciężar dziecka z pleców i brzucha, wzmacniając okolice lędźwiową. Uciążliwy ból łagodzą ciepłe kąpiele, prysznic albo przyłożenie termoforu w bolące miejsce.

Pomoc specjalisty

Możesz skorzystać z pomocy specjalisty, np. fizjoterapeuty. Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu powinnaś się jednak upewnić, że ma uprawnienia do leczenia kobiet w ciąży.

Artykuł pochodzi ze strony nivena.pl

Drukuj
Oceń ten artykuł
(17 głosów, średnia ocena 4.06 na 5)

Komentarze

Dużo o bólu pleców w ciąży można przeczytać również tutaj:

http://drkregoslup.pl/bol-krzyza/bol-odcinka-led zwiowego-w-ciaz y
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

читать дальше

толкователь сновидений

гадать на желание онлайн

гадать на будущее онлайн

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza