Czkawka u małych dzieci? Otóż u małych dzieci bardzo często występuje czkawka. Trwa czasami nawet 20 minut do kilku godzin. Małym dzieciom jednak nie przeszkadza czkawka i nie czują się z tego [...]

czytaj dalej

Zaparcia w ciąży

Zaparcia są bardzo częstym objawem w czasie ciąży – cierpi na nie ponad 50% przyszłych mam. Spowodowane są przez hormony ciążowe spowalniające proces trawienia i osłabiające pracę jelit.

Zaparcia potęguje ponadto zwiększający się ucisk rosnącej macicy na odbyt. Dla większości kobiet zaparcia nie są poważnym problemem zdrowotnym, chociaż zdecydowanie uprzykrzają życie.

Sposoby walczenia z zaparciami

  • Powinnaś zacząć od konsultacji z lekarzem, ponieważ do zaparć mogą się także przyczyniać niektóre preparaty zawierające żelazo. Po konsultacji lekarz może zaproponować Ci inny środek, który nie będzie na Ciebie tak działał.
  • Unikaj ciężkostrawnych i tłustych potraw.
  • Jedz dużo produktów zawierających błonnik – pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, musli, a także dużo owoców i warzyw (zalecana dzienna dawka błonnika jest równa zawartości błonnika w kilogramie owoców lub warzyw).
  • Unikaj picia zwykłej herbaty – zastąp ją herbatkami ziołowymi (pamiętaj, że powinnaś ich picie skonsultować z lekarzem), lub owocowymi.
  • Pij dużo niegazowanej wody, soków warzywnych i owocowych (pierwszą szklankę wypijaj zawsze na czczo, może to być np. woda z miodem lub z cytryną).
  • Zrezygnuj z czekolady – ma właściwości zapierające.
  • Mogą Ci pomóc także suszone owoce: śliwki, morele, figi, rodzynki a także maślanka czy siemię lniane. Możesz każdego dnia wieczorem namaczać trochę owoców i rano wypijać wywar na czczo – powinien pomóc na zaparcie.
  • Ruszaj się – uprawiaj gimnastykę, chodź na spacery – nawet półgodzinny, codzienny spacer powinien pomóc w złagodzeniu objawów.

Pamiętaj o tym, że nie powinnaś decydować się na samodzielne stosowanie jakichkolwiek środków przeczyszczających lub ziołowych mieszanek bez konsultacji z lekarzem.

Artykuł pochodzi ze strony

Drukuj
Oceń ten artykuł
(19 głosów, średnia ocena 3.79 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

источник

гороскоп на сегодня козерог

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza