Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

Szykowanie pokoju dla dziecka

Kiedy powinnam przygotować pokój dla swojego maleństwa?

Przygotowanie pokoju dla maleństwa to temat, który powinien Ciebie interesować już po pierwszym trymestrze ciąży. Wszelkie zabiegi w urządzaniu pokoju tuz przed porodem są niewskazane ze względu na twój stan i niebezpieczeństwo przyspieszenia porodu związane z ewentualnym wysiłkiem fizycznym.

Pokój dziecięcy powinien być przestronny, jasny, z dobrą wentylacją, a okna oddalone od hałaśliwej ulicy. Wielkość pokoju dziecięcego oczywiście nie jest obligatoryjna, tutaj zależy wiele od Waszych możliwości zarówno finansowych jak i metrażu mieszkania. Jasny kolor ścian to sprawa, której możecie zaradzić w każdej sytuacji.

Pamiętajcie o tym, aby farby nie były szkodliwe dla dziecka i przyszłej mamy. Nie malujcie pokoju przeznaczonego dla dziecka tuż przed porodem, optymalny okres to 4 tygodnie przed rozwiązaniem. Ściany muszą przecież wyschnąć, a mebelki dla dziecka trzeba ustawić.

Wprawdzie to zadanie to domena działalności Waszych partnerów, ale pamiętaj podniecenie związane z aranżacją dziecięcego wnętrza może przyspieszyć twój poród. Pokoik dla dziecka, oczywiście w miarę Waszych możliwości, nie powinien sąsiadować z kuchnią, łazienką czy schodami, dobrze, aby przylegał do waszej sypialni.

Maluch będzie często wołał mamę, czy płakał w nocy, więc zrozumiałe jest, że powinien być blisko Was. W sytuacji, gdy nie macie warunków stworzenia dziecku własnego pokoju, postarajcie się, aby w Waszym miał swój kącik, przeznaczony tylko dla niego.

W każdym pokoiku noworodka i niemowlaka łóżeczko jest podstawowym elementem wyposażenia. Jeśli w twojej rodzinie panuje przekonanie, ze z wyborem łóżeczka powinniście poczekać, aż do szczęśliwego przyjścia dziecka na świat, możecie tak zrobić.

W praktyce nie ma to żadnego znaczenia, ale nieraz trzeba uszanować poglądy innych, szczególnie bardzo przejętych przyjściem na świat wnuczki i wnuka babć i dziadków.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(13 głosów, średnia ocena 3.77 na 5)

Komentarze

Uważam, że pokoik należy urządzać zanim dziecko pojawi sie nawet w brzuszku u mamy...
To ze względów finansowych. Wszystko przecież kosztuje, farby, meble, dodatki.. skąd na raz wziąć tyle pieniędzy?
Dlatego ja z moim mężem postanowiliśmy malutkimi kroczkami urządzać pokój dziecka. Pomalowałam juz ściany [oczywiście nie mam pojęcia jakiej płci będzie nasze dziecko, dlatego namalowałam błękitne niebo z chmurkami i zieloną pagórkowatą łąkę. Kiedy już będzie znana płeć domaluję kwiaty na łące lub np. ciuchcię jadącą po tych pagórkach:)]Nastepnym krokiem bedzie kupno podłogi, potem szafa, komoda, przewijak, itd.
Ostatnim zakupem bedzie łóżeczko i wózek.
No i jak juz się ma taki prawie umeblowany pokoik to już chce się miec dziecko, nawet jeśli któraś ze stron wcześniej tego nie chciała:) Tak jest w moim przypadku:)
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Pomysł jest świetny, ale obawiam się, że w czasach, gdy (jak wskazują statystyki) co 5 para ma problem z zajściem w ciążę, może się nie sprawdzić. Myślę, że gdy nie może się np. przez dwa lata zajść w ciążę taki gotowy i czekający już pokój może tylko niepotrzebnie stresować i przypominać przy każdym mijaniu drzwi pokoju maleństwa, że wciąż się nie udało...

No i przypuszczam, że kobiety, którym zdarzyło się poronić też zaczekają przynajmniej do końca drugiego trymestru. Nie wyobrażam sobie bólu po stracie dziecka, gdy trzeba patrzeć na czekający na niego pokój.
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
dokladnie niema sensu urzadzac pokoik dla dziecka przed ciaza poniewaz tak jak p.paula napisala nigdy nie wiadomo dokonca......
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

консультация астролога

рак гороскоп

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza