W pomieszczeniu, w którym jest Twoje dziecko nie powinno być w zasięgu dziecka małych przedmiotów, które z łatwością mogłoby włożyć do buzi, a to grozi uduszeniem się. Jeżeli chodzi o drzwi [...]

czytaj dalej

Kiedy nie można pracować w ciąży

Cały czas czuję się zmęczona. Bardzo martwię, się tym, że nie będę mogła pracować. Co mam robić w mojej sytuacji?

Każdy Ci powie, ze byłoby to zadziwiające, gdybyś nie czuła się zmęczona. A więc nie martw się zbytnio. W ciąży twój organizm pracuje intensywniej nawet wtedy, gdy odpoczywasz. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale tak naprawdę jest. Na ogromną pracę Twojego organizmu składa się tworzenie łożyska, które nie kończy się po 3 pierwszych miesiącach ciąży.

Twoje zmęczenie wynika również z procesu przystosowywania się Twojego organizmu pod względem fizycznym i psychicznym do Twojego odmiennego stanu. Dlatego powinnaś oszczędzać się, aż Twoje ciało w pełni się dostosuje, a łożysko będzie wykształcone, co nastąpi w 4 miesiącu. Do tego czasu nie możesz pracować, jeśli nie masz siły, wówczas lekarz wypisze Ci zwolnienie, abyś mogła bez problemów przejść pierwszy etap ciąży.

Jeśli po tym okresie lekarz nie sprzeciwi się twojej aktywności zawodowej, powinnaś wrócić do pracy. Pamiętaj o tym, że większość kobiet ciężarnych jest szczęśliwa i spokojniejsza, jeśli się czymś zajmują i nie czują się bezużyteczne. Aktywność w pracy służy kobietom w ciąży, sprawia, że pogodniej podchodzą do swojego stanu, nie myślą o ciągle o dolegliwościach.

Powinnaś siebie traktować jak dziecko. Ciesz się, że masz szansę zadbać o siebie bez poczucia winy. Pamiętaj o tym, że zapewnienie odpowiedniego odpoczynku jest dla Ciebie ważniejsze niż utrzymanie przesadnej czystości w domu czy gotowanie pracochłonnych obiadów.

Staraj się, aby Twoje wieczory były wolne. Spędzaj je na czytaniu, jeśli masz już dzieci czytaj im bajki, graj z nimi w gry planszowe czy oglądaj z nimi filmy dla nich przeznaczone.

Najistotniejsze, upewnij się, że Twój małżonek ma równy, a najlepiej większy, udział w obowiązkach domowych, łącznie z praniem i zakupami. Do pomocy mogą się włączyć także inni domownicy. Akceptuj każdą pomoc, pozwól innym traktować się jak dziecko.

Oceń ten artykuł
(14 głosów, średnia ocena 4.21 na 5)

Komentarze

Jestem w 16 tygodniu ciąży. Popieram, by męża angażować do prac domowych. Mój mąż stanął na wysokości zadania i chętnie się w nie włącza. Ostatnio nawet wymył okna i zawiesił firanki ;)
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Jestem w 21 tygodniu ciazy. I zgadzam sie zeby angazowac meza, partnera do prac domowych:)
Moj pomaga mi we wszystkim, zmywa naczynia, sprzata podlogi, jestem z niego bardzo dumna stanol na wysokosci zadania:)
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

узнать больше

знаки зодиака совместимость

гаданье

узнать больше

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza