Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

Czwarty miesiąc ciąży i rozwoju dziecka

Twoje dziecko staje się coraz dłuższe i cięższe. Ma już około 13 cm i tyle samo dekagramów, a jego ciało rośnie szybciej niż głowa.

Proporcjami coraz bardziej przypomina człowieka. Już wykształciły się linie papilarne dłoni i stóp. Pojawia się tymczasowe owłosienie zwane lanugo.

Dziecko potrafi ssać palec, połykać płyn owodniowy i wydalać jako mocz, wykonuje też ruchy oddechowe. W pełni funkcjonuje łożysko, które jest źródłem substancji odżywczych oraz tlenu dla twojego dziecka.

U dziewczynek wykształciła się macica wraz z jajnikami wyposażonymi za szczątkowe komórki jajowe. Kości dziecka stają się coraz twardsze, dziecko rusza rączkami i nóżkami, wkrótce poczujesz jego pierwsze kopnięcia.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(11 głosów, średnia ocena 4.00 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

Гадание на рунах

лев

сновидения

толкование сна

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza