Nie chodzę do szkoły rodzenia, ponieważ jestem samotną matką nie chcę być wokół szczęśliwych par i czuć się inna. Boje się jednak porodu, że sobie nie dam rady. Co powinnam zrobić? [...]

czytaj dalej

Piąty miesiąc ciąży i rozwoju dziecka

Obydwoje Ty i Twoje dziecko macie już za sobą połowę ciąży. Dziecko ma już długość, kształtującą się pomiędzy 18 a 23 cm, czyli prawie połowę długości ciała, jaką będzie miało w chwili porodu. Waży już niemal 0,5 kilograma.

W miarę jak wzmacniają się jego mięśnie oraz szkielet, rozrasta się równocześnie jego układ nerwowy, dlatego Twoje dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe. Uwaga ruchy malucha są coraz bardziej skoordynowane.

Na przykład potrafi już wykonywać liczne „ćwiczenia gimnastyczne”, fika koziołki. Ćwiczenia tego typu są mu potrzebne, dzięki nim rośnie i rozwija się ruchowo. Ruchy twojego dziecka są na tyle Silne, że możesz je poczuć.

Dobrze rozwinięte uszy Twojego dziecka potrafią już rozróżniać dźwięki, powinnaś, więc dbać o to, aby były one przyjemne dla twojego maleństwa. Niektórzy lekarze i pedagodzy zalecają przecież przyszłym mamo słuchanie klasycznej muzyki, spokojnej, stonowanej.

Pamiętaj również o tym, że w piątym miesiącu ciąży Twoje dziecko ma regularne pory snu i stanu czuwania, więc jeśli je rozpoznajesz powinnaś zwracać uwagę na to, kiedy twój malec śpi i po prostu nie przeszkadzać jemu w tym czasie.

Twój maluch potrafi już robić minki, jego twarzyczka wyraża różne grymasy, w tym marszczy swoje wyraźne już brwi. Na główce rosną mu pierwsze włoskim a skóra, pomimo, że jest pomarszczona, półprzezroczysta i okryta białą mazią jednak jest uroczo różowa.

Maź, o której piszę jest bardzo potrzebna, gdyż chroni dziecko przed płynem owodniowym oraz sprawia, że dziecko jest bardziej śliskie, co w przyszłości ułatwi mu w czasie porodu przyjście na świat. Jeśli spodziewasz się chłopca, pamiętaj o tym, że piąty miesiąc to czas kształtowania jego męskich narządów.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(19 głosów, średnia ocena 3.89 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

подробно

гороскоп на завтра

онлайн гадать

гадание на кофейной гуще онлайн

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza