Czkawka u małych dzieci? Otóż u małych dzieci bardzo często występuje czkawka. Trwa czasami nawet 20 minut do kilku godzin. Małym dzieciom jednak nie przeszkadza czkawka i nie czują się z tego [...]

czytaj dalej

Chusta w wyprawce

Planując zakupy dla oczekiwanego maleństwa warto do spisu dodać chustę do noszenia. Co to jest chusta? Najprościej – to kawałek materiału przeznaczony do wygodnego i bezpiecznego noszenia dzieci.
Dostępne są chusty zakładane na jedno ramię – zszyte lub spięte kółkami oraz chusty długie, które wiąże się wokół siebie tak, aby rozkładały ciężar na dwa ramiona. Nosi się się w nich dzieci w zależności od ich wieku - w pozycji kołyski lub pionowo brzuszkiem do brzuszka, na biodrze albo na plecach.

Umieszczenie malucha w chuście jest po prostu wygodne, pozwala ukołysać marudzące dziecko bez bólu rąk, a przy tym nawet wykonać parę drobnych prac domowych czy pobawić się z rodzeństwem płaczliwego niemowlaka. Noszenie redukuje ilość płaczu, pomaga nawiązać więź, czyli zrozumieć małe dziecko, co w znaczący sposób wzmacnia pewność siebie samego opiekuna.

Nosząc wspieramy rozwój emocjonalny naszego dziecka, ponieważ oferujemy mu niezbędną dla niego bliskość, która daje poczucie bezpieczeństwa (dziecko słyszy bicie serca, jest kołysane rytmem kroków czy oddechu noszącego).

Chusta pozwala także na kołysanie i bujanie, do którego dziecko przyzwyczaiło się pływając dziewięć miesięcy w wodach płodowych, a przez to wspieramy jego rozwój fizyczny. Stymulacja błędnika, jaką daje delikatny ruch podczas noszenia w chuście wspomaga rozwój zmysłu równowagi, więc i zdolności psychomotorycznych.

Natomiast obserwacja świata z wysokości osoby dorosłej i uczestnictwo w codziennych czynnościach, wpływa pozytywnie rozwój umysłowy niemowlęcia, gdyż stymuluje jego układ nerwowy.

Zdrowe dzieci można nosić w chuście z praktycznie od urodzenia – a jeszcze lepiej określić tę granicę od momentu kiedy rodzice czują się na siłach, aby umieścić swoje maleństwo w chuście.

Prawidłowo zawiązana chusta jest bezpieczna dla maluszka: otula je więcej niż jedną warstwą materiału, który odpowiednio podtrzymuje plecy i główkę dziecka oraz krzyżuje się pod pośladkami i udami, układając jego nóżki w bezpiecznej pozycji.

Ponadto, większość współczesnych chust wiązanych jest tkana specjalnym skośno-krzyżowym splotem, zapewniającym lekką ściągliwość diagonalną materiału, a przez to optymalne podtrzymanie i rozłożenie ciężaru dziecka.

Przeciwwskazaniem do noszenia w pozycji poziomej (pozycja kołyski) jest dysplazja bioder i silny refluks – w pozycjach pionowych „brzuszkiem do brzuszka „nie ma tego problemu, gdyż nóżki dziecka przyjmują naturalną pozycje: są lekko odwiedzione i ugięte, a pionizacja zapobiega nadmiernemu ulewaniu.

Wszelkie nieprawidłowości w rodzaju silnej asymetrii lub wzmożonego/obniżonego napięcia mięśniowego wymagają konsultacji z lekarzem – dopuszczalne jest noszenie w przypadku takich schorzeń, jednak odpowiednią bezpieczną pozycję powinien dobrać specjalista.

Potrzeba bycia noszonym to jedna z podstawowych i naturalnych potrzeb dziecka, wynikających z tego, że pod względem rozwoju fizycznego człowiek rodzi się jako fizjologiczny wcześniak i wymaga ciągłej opieki, a więc przebywania po opieką rodziców do czasu osiągnięcia samodzielności.

Noszenie daje solidny bezpieczny fundament pod przyszły jego rozwój i gotowość do dostosowania się do granic wyznaczonych przez rodzinę i społeczeństwo w przyszłości.

Małgorzata Garkowska

Klub Kangura

Drukuj
Oceń ten artykuł
(2 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

Komentarze

Dostałam taką chustę od koleżanki i bardzo się ucieszyłam. Uczę się właśnie wiązać jak na razie na lalce. Ale ostatnio usłyszałam w szkole rodzenia od Pani rehabilitantki, że tylko do 1m-ca życia można nosić dziecko w chuście, bo później ogranicza się jego ruchy i naturalny rozwój mięśni. Przeraziło mnie to.
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Nie mogę się z tym zgodzić, również jestem rehabilitantką, no- dokładnie to mgr fizjoterapii,
jeżeli ktoś decyduje się na noszenie dziecka w chuście , to jest to nie tylko sposób na postępowanie z noworodkiem, ale także później z niemowlęciem. Nalezy zapoznać się szczegółowo z instrukcjami, odpowiednio dopasować wiązanie do wieku dziecka , i oczywiście nie nosić go w chuście cały dzień- maksymalnie 4 godziny dziennie, pozostały czas aktywności dziecka powinien być realizowany na swobodnej przestrzeni, zapewniającej dziecku możliwość wykonywania obrotów i ćwiczenia kolejnych umiejętności ruchowych np. na kocyku lub macie edukacyjnej. Na pewno nie trzeba całkiem rezygnować z chusty:)
Pozdrawiam!
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

здесь

обращайтесь

гаданье

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza