Czy powinnaś się zaszczepić przeciw krztuściowi? [...]

czytaj dalej

Jak „bezboleśnie” odstawić dziecko od piersi?

Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi jest zawsze trudna, szczególnie dla mam, które wyjątkowo cenią sobie niezwykłą bliskość płynącą z takiego karmienia. Niestety – czas jest nieubłagany i w końcu musi nadejść ten moment. Jak pokonać związane z nim trudności?

Czy to już czas…?

„Jak długo mogę karmić piersią?” – to pytanie od lat padało z ust wielu matek, którym żal było rozstawać się z tym niezwykłym rytuałem. Odpowiedzi były różne, dziś zalecane jest karmienie dziecka wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia, a po wprowadzeniu diety bezmlecznej kontynuowanie go nawet do 2 roku życia.
Dla każdej mamy jest ważną sprawą i decyzja o jego zaprzestaniu jest niezwykle trudna. Nie warto z pewnością ulegać w tej kwestii niczyim naciskom. Jeśli chcemy nadal karmić nieco starsze już dziecko, nie powinno być to dla nas powodem do wstydu. I odwrotnie, kiedy nasza pociecha nie jest już niemowlakiem, a nas dopada zmęczenie lub zaczynają się problemy z piersiami, nie czujmy wyrzutów sumienia rezygnując z tej formy karmienia.

Jak zareaguje dziecko?

 

Niektóre dzieci, szczególnie te długo karmione piersią, same z niej rezygnują. Zwykle nie dzieje się to wprost, choć niektóre maluchy potrafią nawet odepchnąć pierś podczas któregoś karmienia. Częściej jednak będą marudzić lub mniej chętnie ssać, czy też popłakiwać podczas przystawiania do piersi.
Najczęściej jednak spotykaną reakcją jest bunt dziecka. Jest on całkowicie zrozumiały – zostaje ono przecież pozbawione niewątpliwej przyjemności, nie tylko zaspokajającej głód, lecz również dającej poczucie bliskości czy pomagającej usnąć. Płacz i złość możemy próbować ukoić na różne sposoby, jednak nigdy nie powinniśmy ulegać temu emocjonalnemu szantażowi. Brak konsekwencji oznacza bowiem więcej stresu zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

 

Ukoić żal

Na szczęście mamy mogą skorzystać z kilku sposobów, które ułatwią maluchowi przebrnięcie przez ten nieprzyjemny mimo wszystko proces.
Z pewnością dziecko łatwiej zniesie zmiany wprowadzane stopniowo. Nie musimy więc rezygnować jednego dnia z wszystkich karmień piersią, możemy np. jeszcze przez kilka dni karmić je w ten sposób przed snem czy w nocy. Warto też zawczasu wytłumaczyć dziecku zaistniałą sytuację, szczególnie, jeśli jest już starsze. Możemy odwracać jego uwagę podając ulubione jedzenie czy proponując w dotychczasowej porze karmienia jakąś atrakcyjną zabawę. Najważniejsze jest, aby został złamany pewien rytuał, a maluch zaczął przyzwyczajać się stopniowo do nowej rzeczywistości.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
на сайте

оракул он-лайн

сонники

Советы гадалки

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza