Czkawka u małych dzieci? Otóż u małych dzieci bardzo często występuje czkawka. Trwa czasami nawet 20 minut do kilku godzin. Małym dzieciom jednak nie przeszkadza czkawka i nie czują się z tego [...]

czytaj dalej

Jak wybrać buty dla dziecka?


Dzieci przez wieki chodziły boso. W niektórych regionach nadal nie zakłada się im butów. Podobnie postępują współcześni rodzice, którzy lubią zdejmować maluszkom obuwie na plaży, latem na trawie, korzystając z każdej okazji do ćwiczenia stóp. To instynktowne działanie nie jest pozbawione sensu. Naukowcy dawno zauważyli, że dziecięce stopy są mocniejsze, bardziej giętkie i zdrowsze w społeczeństwach, w których maluchy uczą się chodzić na bosaka. Mimo dynamicznego rozwoju wszystkich gałęzi przemysłu, nadal istnieją różne opinie na temat pierwszych butów dla dziecka. Jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wyjaśniamy.

Odpowiednie dopasowanie

Pierwszym problemem, jaki mogą napotkać rodzice, jest dobór odpowiedniego rozmiaru butów. Zadanie to jest trudne, bo maluszki często podwijają palce u stóp, w trakcie wizyty w sklepie bywają niecierpliwe, nie potrafią ocenić, czy buty są za ciasne, czy zostały odpowiednio dobrane, czy są wygodne.

Dobre buty nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne, choć z dwojga złego lepiej kupić trochę za duże buty niż za małe.

Waga

Pierwsze buty dla dziecka powinny być lekkie. Przede wszystkim dlatego, że dla maluszka nauka chodzenia jest trudna. Gdy dodamy jeszcze do tego wagę butów, zadanie to może być utrudnione.

Miękkie podeszwy

Jeden z pierwszych testów, jakie należy przeprowadzić, to próba zginania przedniej części buta. Jeśli udaje się to zrobić bez większej trudności pod kątem 40 stopni, znaczy, że obuwie przeszło test pozytywnie.

Wysokie czy niskie

Eksperci mają odmienne zdanie dotyczące tego, czy lepsze są buty z wysoką cholewką, czy niską. Obuwie zabudowane z tyłu są trudniejsze we wkładaniu i zdejmowaniu. Z kolei niskie buty łatwo można zdjąć ze stopy i może to zrobić samodzielnie dziecko, co rzadko jest wskazane. Dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć, które buty będą lepsze. Dużo zależy od budowy stopy dziecka oraz od specyfiki konkretnego modelu.

Dobre podeszwy

Obuwie powinno mieć dobre podeszwy. Co to oznacza? Przede wszystkim to, by nie były one za śliskie ani za bardzo przywierające. W tym pierwszym wypadku dziecko może łatwo się poślizgnąć, a w drugim: może mieć utrudnione poruszanie się. Najlepsze są buty o gumowych podeszwach z rowkami podobnymi do bieżników opon.

Sztywny zapiętek

Bardzo ważna zasada to wybór sztywnego zapiętka. Ta część butów powinna dobrze trzymać stopę. Dlatego ten fragment powinien  być dodatkowo wzmocniony w tyle buta. Dodatkowo w ten sposób uzyskuje się ochronę stopy przed obcieraniem i gwarancję zwiększenia wygody obuwia.

Przewiewna górna część obuwia

Dziecięce stopy często pocą się w obuwiu. Można ograniczyć ten proces, wybierając buty z dobrej jakości materiału. Najlepsza będzie skóra lub płótno. Tworzywo sztuczne nie sprawdzi się w tej roli. Stopy powinny oddychać i z łatwością odprowadzać wilgoć.

Sprawdź również:

Drukuj
Oceń ten artykuł
(6 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
толкователь снов

здесь

также читайте

услуги экстрасенса

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza