Czkawka u małych dzieci? Otóż u małych dzieci bardzo często występuje czkawka. Trwa czasami nawet 20 minut do kilku godzin. Małym dzieciom jednak nie przeszkadza czkawka i nie czują się z tego [...]

czytaj dalej

Kilka decyzji, które dobrze podjąć jeszcze przed porodem

karmieniebOkres ciąży to nie tylko radosne oczekiwanie. To także czas, kiedy trzeba podjąć pewne decyzje i to jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, bowiem są ściśle związane z samym porodem. Kwestie te należy przemyśleć na spokojnie z pełną świadomością zysków i strat, jakie ze sobą niosą.

Gdzie i jak rodzić?


Tą decyzję najlepiej podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. Może to być szpital, w którym lekarz pracuje na etacie, lub jeśli pozwalają na to finanse i takie jest życzenie rodziców – prywatna klinika, do której lekarz prowadzący zostanie wezwany. Warto się nad tym zastanowić szczególnie wtedy, gdy planowany jest poród nietypowy np. w wannie lub z użyciem przyrządów pomagających w zrelaksowaniu w przypadku porodu naturalnego (bez znieczulenia).


Sposób karmienia malucha.


Dla niektórych oczywistą oczywistością jest, że dziecko powinno być karmione piersią. Jednak gros kobiet sobie tego nie wyobraża i wybiera . Jest to decyzja niezwykle ważna i powinna być dokładnie przemyślana, nie należy w tej kwestii kierować się modą, a jedynie dobrem dziecka. Jeśli przyszłej mamie wstrętna jest sama myśl o karmieniu piersią, faktycznie lepiej z tego zrezygnować i nie narażać siebie i dziecka na stres.


Bywa też tak, że tą decyzję podejmuje za kobietę sama natura, kiedy w piersiach nie ma mleka i w żaden sposób nie udaje się wywołać laktacji. Trzeba to po prostu zaakceptować i pogodzić się z rzeczywistością, która jeszcze nie raz znacząco odbiegać będzie od wyobrażeń młodej mamy.


Bank krwi pępowinowej.


W krwi pępowinowej zawarte są tzw. komórki macierzyste, czyli komórki z których można wytworzyć niemal wszystkie tkanki ludzkiego organizmu. Znaczny postęp nauki pozwala wierzyć, że za kilka-kilkanaście lat możliwe będzie wyhodowanie z komórek macierzystych całych organów możliwych potem do wykorzystania w przeszczepach. Może ona również być wykorzystana do leczenia wielu schorzeń, w tym chorób nowotworowych.


Bank krwi pępowinowej jest jednak szalenie drogi. Za pobranie, przebadanie i przechowywanie krwi w pierwszym roku trzeba zapłacić 3 tysiące zł, natomiast za każdy kolejny rok – 400 zł. Jest to więc koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
рыбы

гороскоп на завтра телец

гадать на судьбу

гадание на будущее онлайн

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza