Czy powinnaś się zaszczepić przeciw krztuściowi? [...]

czytaj dalej

Programowanie żywieniowe – nowoczesny trend w żywieniu przyszłych mam

Jesteś w ciąży lub planujesz ją za jakiś czas? Wiesz, że ten stan to czas wielkich przemian zachodzących w twoim organizmie, a w twoim łonie rozwija się nowe życie. Jednak czy zdajesz sobie sprawę, że twój sposób żywienia podczas ciąży może mieć wpływ na stan zdrowia twojego dziecka na kilkadziesiąt lat wprzód? Czy wiesz, że stosując programowanie żywieniowe możesz zapobiec wielu dietozależnym chorobom u twojego potomka?

Czym jest programowanie żywieniowe?

Wiele badań wskazuje, że sposób żywienia kobiety ciężarnej i dieta w okresie wczesnoniemowlęcym, mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie dziecka w dorosłym życiu. Czynniki te mają największe znaczenie w występowaniu chorób typu cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia. Naukowcy są zdania, że w różnych etapach rozwoju małego człowieka występują tzw. „momenty krytyczne”, które mogą mieć decydujący wpływ na jego przyszłe zdrowie.

W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła liczba badań nad programowaniem żywieniowym. Jedne z pierwszych badań zostały wykonane w latach 1944 i 45. Analiza danych wykazała, że kobiety, które w czasie ciąży były niedożywione, rodziły dzieci, które w późniejszym okresie życia miały zdecydowanie zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 , nadciśnienie i choroby układu krążenia. Po wielu latach badania wykazały, że potomkowie tych kobiet mieli specyficzne upodobania smakowe i preferowali produkty o dużej zawartości tłuszczu (jednej z przyczyn chorób układu krążenia), przy jednoczesnej niechęci do aktywności fizycznej.

Wiele aspektów zdrowotnych dziecka może być warunkowane przez stan odżywienia matki, masę ciała przed ciążą i przyrosty wagi w trakcie jej trwania. Z kolei te czynniki wpływają na masę urodzeniową noworodka i tydzień ciąży, w którym przyjdzie na świat. Przykładowo zbyt dzieci z niedowagą i urodzone przedwcześnie są bardziej narażone na wystąpienie chorób układu krążenia. Oczywiste jest więc, że zarówno niedowaga, jak i nadwaga w trakcie trwania ciąży mogą nieść ze sobą skutki zdrowotne dla dziecka na wiele lat wprzód.

 

 

BellaVita

Przyszła mama
powinna zwrócić również na dobroczynne składniki żywności, które mogą zmniejszać ryzyko popularnych chorób. Jednym z takich składników są kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą chronić przed porodem przedwczesnym, wystąpieniem astmy i zmniejszonej odporności u dzieci. Szczególnie kobiety z nadwagą powinny zwiększyć spożycie produktów zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowych czyli makreli, łososia, orzechów, nasion.

Odpowiednio skomponowana dieta w wieku niemowlęcym jest prawdopodobnie czynnikiem zmniejszającym ryzyko wielu chorób w wieku dojrzałym. Wykazano, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym są bardziej narażone na wystąpienie otyłości w, dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Również dobór produktów w żywieniu dzieci starszych determinuje ich masę ciała i stan zdrowia w perspektywie kilku dekad.

Reasumując: w tej chwili wiele badań wskazuje, że niewątpliwie sposób żywienia matki w czasie ciąży oraz dieta w pierwszych latach życia mają niezwykle ważne znaczenie w warunkowaniu zdrowia naszych dzieci. Każda przyszła mama powinna zdobywać wiedzę na temat prawidłowego odżywiania, a w razie wątpliwości powinna zasięgnąć opinii dietetyka, który przygotuje plan dietetyczny na każdy etap ciąży.

 

Monika Gibniewska Dietetyk Medyczny
Centrum Zdrowia i Dietetyki Bella Vita

 

 

 

 

 

Drukuj
Oceń ten artykuł
(5 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
гадание на чувства

гадания

Парапсихологи

значение снов

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza