Czy powinnaś się zaszczepić przeciw krztuściowi? [...]

czytaj dalej

Urlop z alergikiem. Gdzie wyjechać na wakacje z małym dzieckiem?

Lato zbliża się wielkimi krokami, powoli zaczynamy układać harmonogram wakacyjnych wyjazdów i wycieczek za miasto. Jedynym problemem utrudniającym planowanie letnich wojaży jest alergia, z którą zmaga się nasze dziecko. W chwili, gdy ostra reakcja alergiczna dała o sobie kiedykolwiek znać, zastanawiamy się, czy oby całkowicie nie zrezygnować z urlopu.

Gdzie wyjechać z alergikiem, by zapewnić mu bezpieczeństwo?
Rezygnacja z wakacyjnych planów z całą pewnością jedynie zaszkodzi dziecku, szczególnie w przypadku, gdy mieszkamy w zatłoczonym mieście.

Wybór atrakcyjnej dla alergika miejscowości turystycznej nie pozostaje, jednak obojętny. Alternatywą dla dużych kurortów wypoczynkowych są niewielkie, spokojne miejscowości, bogate w powietrze pozbawione spalin. Zmiana klimatu jest dla dziecka korzystna, bez względu, czy zmaga się z objawami alergii, czy nie. Ustosunkowanie się do pewnych zasad i zasięgnięcie opinii specjalisty z dziedziny alergologii sprawi, że planowany urlop stanie się całkowicie bezpieczny dla naszej pociechy.

Przed wyjazdem warto udać się do poradni diagnostycznej. Współcześnie ogromną dogodnością są placówki medyczne, takie jak LUX MED., w których rezerwacja wolnego terminu możliwa jest drogą elektroniczną. Doświadczony alergolog sprawdzi, czy choroba uczuleniowa nie nasila się, przepisze leki i doradzi, w jaki sposób opiekować się alergikiem podczas urlopu.

Nie należy również zapominać o zapasie mleka modyfikowanego, którym maluch dotychczas odżywiał się. Zdarzyć się może, że trudnodostępność produktu zmusi nas do kupna mleka krowiego, które najczęściej wywołuje w postaci wysypki, biegunki, wymiotów, kolek, rozdrażnienia i płaczliwości w błyskawicznym tempie zmienią wakacje dziecka w koszmar.

Wybierając miejscowość turystyczną powinniśmy uwzględnić rodzaj alergii, z którą zmaga się nasze dziecko. W przypadku uczulenia na pyłki najlepszym rozwiązaniem będzie morski mikroklimat, powietrze bogate w jod. Wbrew pozorom nie musimy rezygnować z wyjazdu na wieś, szczególnie na przełomie lipca i sierpnia. Wówczas powietrze pozbawione jest alergenów, które i tak znacznie słabiej uczulają od pyłków unoszących się w dużych aglomeracjach miejskich. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry zaopatrzyć warto w maść ochronną łagodzącą zmiany skórne. Niektórzy alergicy bardzo dobrze reagują na promienie słoneczne. Skóra malucha zabezpieczona kremem z wysokim filtrem szybciej regeneruje się i ulega znacznej poprawie. Oczywiście, nie możemy wykluczyć uczulenia na słońce, objawiającego się drobną, czerwoną wysypką lub pęcherzykami wypełnionymi przeźroczystą substancją. Pierwsze symptomy alergii powinny nas zmotywować do rezygnacji z kąpieli słonecznych w godzinach pomiędzy 11 a 16, używania hipoalergicznych kremów z filtrem 50 UV, ubierania malca w bawełniane koszulki i okrycia na głowę.

Szczególną uwagę musimy poświęcić dzieciom uczulonym na jad owadów. Najbardziej niebezpieczne okazują się pszczoły, kleszcze, ale również meszki wywołać mogą natychmiastową reakcję alergiczną. Wstrząs anafilaktyczny prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet utraty życia, dlatego najważniejsza jest szybka reakcja opiekunów. W przypadku, gdy leki zapisane przez alergologa nie przyniosą pożądanych rezultatów, konieczna będzie szybka interwencja lekarska. Pomocne okazują się spreje, kremy, opaski, plastry odstraszające owady.

Ostatnim elementem harmonogramu wyjazdu jest kwatera pozbawiona pleśni i wilgoci. Urlop z dzieckiem powinien nas zmotywować do wynajęcia pokoju spełniającego wszelkie kryteria pod względem funkcjonalności i bezpieczeństwa malucha.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
гороскоп на сегодня овен

гороскоп на завтра скорпион

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza