Czkawka u małych dzieci? Otóż u małych dzieci bardzo często występuje czkawka. Trwa czasami nawet 20 minut do kilku godzin. Małym dzieciom jednak nie przeszkadza czkawka i nie czują się z tego [...]

czytaj dalej

Krztusiec - czy warto się zaszczepić?


Czytelniczka ze Szkocji przesłała nam następujące pytanie:Nic dziwnego, że położna zasugerowała szczepienie. Krztusiec, potencjalnie śmiercionośna choroba zakaźna układu oddechowego, dała się niestety we znaki Brytyjczykom w 2012 roku. Zachorowało około 10 tysięcy osób, a 14 dzieci zmarło. To skłoniło rząd do uruchomienia darmowych szczepień matek w ciąży między 28 a 38 tygodniem ciąży. Szczepionka ma chronić nowonarodzone dzieci przed infekcją.


Dwa lata po wzroście zachorowań wygląda na to, że szczepionki zdały egzamin – w Szkocji w 2013 roku przeciw krztuścowi zaszczepiono 78% kobiet w ciąży, a zachorowalność wśród dzieci spadłą o 85%.


Warto jednak pamiętać, że choroba na Wyspach wciąż występuje, a jej przebieg nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego też zdałabym się w tym przypadku na opinię położnej i zaszczepiła się przeciw krztuścowi.


Jesteś mamą w UK? Sprawdź dział forum "Mamy za granicą"

Drukuj
Oceń ten artykuł
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
здесь

гороскоп стрелец

правдивое гадание

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza