Nie chodzę do szkoły rodzenia, ponieważ jestem samotną matką nie chcę być wokół szczęśliwych par i czuć się inna. Boje się jednak porodu, że sobie nie dam rady. Co powinnam zrobić? [...]

czytaj dalej

Artykuły

Niepłodności nie widać - Jolanta Drzewakowska

Zostawcie nam prawo wyboru latosiewicz art 2
Niepłodność jest sklasyfikowana przez WHO jako choroba, mimo, że może mieć ona wiele medycznych przyczyn. Uznaje się również za chorobę cywilizacyjną. A jednak ciągle mało o niej wiemy.

Szacuje się, że obecnie jedna na pięć par ma problemy z płodnością. Jeśli masz więcej niż trójkę znajomych, to zapewne znasz parę, która nie ma dziecka. Nie dlatego, że nie chce, ale dlatego, że nie może lub nie dzieje się to tak szybko jak by chcieli.

more: Niepłodności nie widać - Jolanta Drzewakowska

Jak rozmawiać z otoczeniem o niepłodności i prosić o pomoc- fragment książki In Vitro

m In Vitro Bogda PawelecNiepłodność zmienia także relacje pary z  otoczeniem. Para, która stara się o dziecko, po kilku latach prób nagle zaczyna spostrzegać, że staje się odmienna od swoich rówieśników. Do tej pory wspólnie imprezowali w liceum, wspólnie przechodzili okres studiów. Jedni zdawali egzaminy świetnie, inni oblewali co drugi. Jednym powodziło się lepiej, innym trochę gorzej, ale tak naprawdę nie różnili się od siebie niczym specjalnym. Powolne uświadamianie sobie, że coraz mniej pasują do całej reszty znajomych, i gorycz wynikająca z tego faktu są bardzo trudne. Różnice stają się coraz bardziej widoczne, a brak dziecka jest tą najwyraźniejszą i najboleśniejszą. Dlaczego? Bo nie ma się na nią wpływu.

more: Jak rozmawiać z otoczeniem o niepłodności i prosić o pomoc- fragment książki In Vitro

"Różnice między kobietą a mężczyzną w aspekcie niepłodności" - fragment książki In Vitro

m In Vitro Bogda PawelecCzęsto wieloletni brak upragnionego dziecka, brak standardów leczenia niepłodności i w dodatku katolicka nagonka w świeckim skądinąd państwie, to naprawdę zbyt wiele do udźwignięcia nawet dla najdojrzalszej emocjonalnie pary. Kiedy zwracają się do mnie o pomoc, proszę, żeby wyobrazili sobie wszystkie te emocjonalne trudności, jakie niesie ze sobą niepłodność, w formie ogromnej, ciężkiej, mosiężnej bramy.

more: "Różnice między kobietą a mężczyzną w aspekcie niepłodności" - fragment książki In Vitro

"Bezowocne staranie jest jak niekończąca się żałoba" psychologiczny aspekt niepłodności - fragment książki In Vitro

m In Vitro Bogda Pawelec"Pamiętajcie, proszę, że nie jesteście w staraniach o własne dziecko sami. Towarzyszymy Wam każdego dnia, lecząc, pomagając, wspierając i ciesząc się tak samo jak Wy z każdego narodzonego maleństwa." Bogda Pawelec

more: "Bezowocne staranie jest jak niekończąca się żałoba" psychologiczny aspekt niepłodności - fragment książki In Vitro

Badania przed planowaną ciążą

Badania przed planowaną ciążąCiąża to wyjątkowy okres, ale warto się do niego przygotować. Planując ciążę powinnaś wykonać badania m.in. krwi, zaszczepić się. Podpowiadamy jakie badania warto zrobić planując dziecko. Pamiętaj bardzo ważne są pierwsze tygodnie ciąży dlatego rozpocznij przyjmowanie kwasu foliowego. Przeczytaj artykuł, bo ciąża to wyjątkowy czas, do którego warto się przygotować i już dziś zadbać o własne zdrowie.

more: Badania przed planowaną ciążą

Przygotowanie do ciąży

Wedle statystyk ponad połowa par spodziewających się dziecka nie planowała go właśnie w tej chwili. Jednak lepiej abyś decyzję o potomstwie podjęła z partnerem świadomie. Powinnaś wiedzieć, że dziecko będzie miało o wiele lepsze warunki rozwoju, a Ty jako przyszła mama zdecydowanie mniej stresu, jeśli przynajmniej na trzy miesiące przed poczęciem odpowiednio się do tego przygotujesz.

more: Przygotowanie do ciąży

Szczepienia przed planowaną ciążą

Szczepienia przed ciążąWażne czy w dzieciństwie przechodziłaś choroby zakaźne takie jak różyczka lub odra. Jeśli nie, to planując ciążę koniecznie powinnaś się zaszczepić przeciwko różyczce. Ważne jest również szczepienie na WZW typu B przed ciążą.

more: Szczepienia przed planowaną ciążą

Witaminy - kwas foliowy - folik - przed ciążą

Witaminy, kwas foliowyKwas foliowy należy przyjmowąć już w momencie planowania ciąży. Od momentu poczęcia dziecka chroni jego rozwoju przed wytworzeniem się wad wrodzonych cewy nerwowej i układu nerwowego. Dlatego przed planowaną ciążą kup w aptece kwas foliowy. Ponieważ wyżej wymienione wady powstają głównie w okresie, kiedy kobieta nie wie, że jest w ciąży!

more: Witaminy - kwas foliowy - folik - przed ciążą

Planowanie ciąży po 35 roku życia

Planowanie dziecka po 35 roku życiaMasz powyżej 35 lat i planujesz pierwszą lub kolejną ciążę. Przed ciążą powinnaś wykonać zalecone badania, lekarz w trakcie ciąży może polecić Ci wykonanie dodatkowych badań. Medycyna w dzisiejszych czasach wiele może pomóc, ale nie warto odkładać decyzji o dziecku na ostatni moment.

more: Planowanie ciąży po 35 roku życia

Niepłodność

NiepłodnośćStaracie się już dłuższy czas o dziecko. Tylko w ciążę niestety nie zachodzisz. Jeżeli trwa to ok. rok czasu można pomyśleć o wykonaniu badań. Brak ciąży może być również wynikiem stresu, złego trybu życia. Dlatego warto spróbować poznać swój cykl miesiączkowy. Kiedy nie zostaje poczęte dziecko czy warto myśleć o najgorszym? Przeczytaj artykuł.

more: Niepłodność

Bioself - Urządzenie dla planujących ciąże

Bioself - planowanie ciążyBioself - nowoczesne urządzenie dla kobiet planujących zajść w ciążę bądź stosujących naturalne metody antykoncepcji. Pozwala rozpoznać czy jest właśnie dzień płodny czy nie płodny. Urządzenie to ułatwia planowanie ciąży.

more: Bioself - Urządzenie dla planujących ciąże

сонники

там

рак

подробно

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza