Czy powinnaś się zaszczepić przeciw krztuściowi? [...]

czytaj dalej

Alergia pokarmowa

Do nich zaliczamy: kolki jelitowe, bóle brzucha, biegunki, niedobór masy ciała, krwawienia z przewodu pokarmowego.Mogą również wystąpić objawy na skórze w postaci: pokrzywki, swędzenia (dziecko często się drapie wręcz do krwi). Odczyn alergiczny może manifestować się ze strony układu oddechowego: poprzez napady duszności, albo układu nerwowego: drażliwość, płaczliwość.

U dzieci najczęściej występuje alergia na białko mleka krowiego.

Kobieta, która karmi piersią nie potrzebuje w swojej diecie mleka. Dlatego jeżeli pojawią się jakieś objawy nietolerancji mleka u dziecka należy wycofać mleko z diety matki. W tym momencie będzie konieczne uzupełnienie białka i wapnia.

Może zdarzyć się jednak, że nie zjesz np. jajecznicy, którą będzie przyrządzał Twój partner, ale w kuchni będzie się unosić jej zapach. A w tym pomieszczeniu będzie również dziecko. Jeżeli jest uczulone na jajka niestety przez wdychanie tego zapachu mogą wystąpić u dziecka objawy alergii.

W przypadku wykrycia u dziecka alergii pokarmowej najlepszą metodą jest eliminowanie niektórych produktów z diety matki. Należy zwrócić uwagę, że alergia pokarmowa u dziecka w pierwszym roku życia jest trudna do wykrycia. Możemy stwierdzić, że dziecko ma alergię poprzez zbadanie we krwi poziomu przeciwciał z serii IgE. Podwyższony poziom będzie nam potwierdzał naszą tezę. Natomiast nie możemy zbadać odczynów alergicznych na poszczególne produkty. Dopiero jak dziecko skończy roczek.

Dlatego uważna obserwacja mamy może wiele powiedzieć lekarzowi.

Możesz spotkać się z takimi dwoma terminami:

  • Nietolerancja pokarmowa

Występuje wtedy kiedy dziecku zaszkodził pokarm, ale nie ma odpowiedzi immunologicznej (czyli nie jest podwyższony poziom przeciwciał IgE)

  • Alergia pokarmowa

Mówimy o niej wtedy kiedy stężenie przeciwciał IgE jest podwyższoneDrukuj
Oceń ten artykuł
(5 głosów, średnia ocena 3.20 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
Гадание на парня

гороскоп водолей на завтра

толкование снов

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza