Odbicie się po jedzeniu dziecku nie jest regułą. Bywa tak szczególnie u dzieci, które jedzą powoli, że się nie odbija. Natomiast dzieci, które jedzą bardzo łapczywie często połykają również [...]

czytaj dalej

Jak karmić piersią - zasady karmienia

Dlaczego jest to takie ważne?

Ponieważ wtedy jest najbardziej aktywny, zachowane są również odruchy: szukania i ssania. Pierwsze karmienie jest też ważne ze względu na budzący się instynkt macierzyński.

Uważa się, że opóźnienie pierwszego karmienia może być początkiem problemów z karmieniem.

Przy prawidłowym przystawienie dziecku ważnych jest kilka elementów: prawidłowa pozycja (dokładnie omówię ją poniżej), prawidłowe chwycenie brodawki (omówione w innym artykule: prawidłowe przystawienie dziecka do piersi), prawidłowe ssanie. To wszystko razem gwarantuje sukces.

Oczywiście to nie jest wszystko proste, jedne dzieci szybciej się uczą, drugie trochę wolniej. Wszystko też zależy od cierpliwości i zaangażowania mamy. Nie radzisz sobie: weź głęboki oddech, policz do 10 i spróbuj raz jeszcze. Może teraz Ci się uda!

Jeżeli jednak uważasz, że sama sobie nie poradzisz poproś o pomoc położną. Możesz również dowiedzieć się, czy w szpitalu jest tzw. konsultant laktacyjny.Prawidłowa pozycja w karmieniu piersią

  • Mama powinna usiąść (np. w mięciutkim fotelu), albo w leżeć wygodnie i być rozluźniona;
  • Jest to o tyle istotne, że jeżeli będziesz siedziała na czymś niewygodnym to zamiast skupić się na karmieniu dziecka;
  • Dłonią ułożoną w literkę „C” podtrzymujesz pierś czyli cztery palce są pod piersią, a kciuk nad otoczką brodawki. UWAGA! Nie możesz uciskać piersi kciukiem. Dlaczego? Ponieważ w piesi są przewody mlekowe. Jeżeli uciskasz pierś to z mleko nie może spłynąć z tego przewodu do buzi dziecka. A ponieważ jak skończysz karmić i produkcja mleka znów ruszy. Wytworzy się i w tym miejscu jego więcej. Natomiast może być już utrudniony odpływ, ponieważ może zrobić się zastój pokarmu (o nim więcej w innym artykule: problemy z piersiami w czasie laktacji). Dlatego nie uciskaj piersi! Argument jaki używają mamy, że uciskają pierś, to: ich dziecko ma przyciśnięty nosek piersią i boją się, że nie będzie miało czym oddychać. Nic bardziej mylnego! Nosek dziecka jest tak zbudowany, że jak przyciska się do piersi to skrzydełka nosa się odginają i dziecko oddycha;
  • Dziecko leży brzuszkiem do ciała mamy, a jego twarz skierowana jest do piersi;
  • Ułożenie dziecka: kręgosłup jest wyprostowany, głowa nie jest zgięta. Natomiast linia przechodząca przez ucho, ramię i biodro dziecka jest prosta;
  • Dziecka: główka, plecki i pośladki są podtrzymywane;
  • Po sprawdzeniu powyższych elementów upewniamy się, że główka dziecka jest naprzeciwko brodawki piersiowej.

Należy pamiętać, aby przy każdym karmieniu dziecko jadło z obu piersi. Następne karmienie zaczynamy od piersi na której skończyło się poprzednie. Np. karmiłaś prawą piersią, później lewą czyli następne karmienie zaczniesz od lewej piersi.

A jeżeli Twoje dziecko najadło się z jednej piersi, to powinnaś karmić na przemiennie – raz z jednej, a raz z drugiej. Z czasem twój organizm przyzwyczaj się do potrzeb dziecka i będziesz produkować wystarczającą dla niego ilość pokarmu.

Ważne jest również, żebyś nie dopajała dziecka wodą, herbatką tylko karmiła piersią sześć miesięcy. (Później wprowadza się stopniowo produkty stałe.) Jest to o tyle ważne, że każde wprowadzone takie dodatki zaburzają karmienie piersią.


Drukuj
Oceń ten artykuł
(15 głosów, średnia ocena 1.87 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
гадания на желание

обращайтесь

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza