Jestem w ciąży i mam nie najlepsze wyniki badań krwi. Chciałabym się zapytać jak uniknąć anemii?   [...]

czytaj dalej

Kupki niemowlęcia a karmienie piersią


dzieckoMaluchy w pierwszych dobach życia oddają gęste stolce o kolorze ciemnobrunatnym. Natomiast po 3-4 dobach ich kupki zmieniają kolor na zielonkawy i są luźniejsze. Może pojawiać się śluz w postaci pasemek. W czasie doby noworodek może zrobić od 4 do 7 kupek i więcej. Po kilku dniach stolece zaczynają się normować, gęstnieją są żółtawe. Dzieci, które są karmio piersią (mlekiem mamy) mogą oddawać nadal luźne stolce, grudkowate, czasem koloru zielonego i z pasemkami śluzu. Tutaj może noworodek popuszczać kupkę.

W tym momencie niektóre mamy decydują się na zmianę stylu karmienia dziecka i z naturalnego pokarmu przechodzą na mleko modyfikowane. Zmiana ta może spowodować, że dziecko oddaje rzadziej stolce (gęste). W tym przypadku również mogą pojawić się zaparcia. Gdy maluch ma zaparcia a jest karmiony piersią. Zaleca się by mama przeszła na dietę lekkostrawną lub uważała żeby nie jeść potraw wzdymających. Zmiany jakie zachodzą w konsystencji kupy i sposobu wypróżnienia malca są wynikiem różnych rodzajów mleka.

Należy również pamiętać, że maluch kiedy się rodzi ma przewód pokarmowy jałowy. Nie "mieszka" tam, żadna bakteria. Dopiero z dostarczanyhm mlekiem rozwijają się bakterie, które dopiero zaczynają zadamawiać się po kilkunastu godzinach. U maluchów karmionych piersią rozwiają się pałeczki kwasu mlekowego, które będą walczyć w z bakteriami chorobotwórczymi. Między innymi dlatego jest takie ważne karmienie niemowląt do 6 miesiąca życia.

Bibliografia:
"Zdrowe niemowlę" - Zofia Rudzka-Kańtoch, Halina Weker

 

Drukuj
Oceń ten artykuł
(6 głosów, średnia ocena 3.50 na 5)

Komentarze

witam ja pierwsze swoje dziecko karmiłam dwa lata drugie trzy chociaż miałam skonczyć na drugim roku ale cóż mami synus :) a teraz jestem w trzeciej ciąży i tez mam zamiar tak karmić swoje dziecko bo wiem że to jest najlepsze dla mnie i dla mojego dzieciątka i wam to też zalecam :) pozdrawiam wszystkie mamuśki
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
читайте здесь

соники сны

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza