Jestem w ciąży i mam nie najlepsze wyniki badań krwi. Chciałabym się zapytać jak uniknąć anemii?   [...]

czytaj dalej

Pozycje do karmienia piersią

Pozycje do karmienia piersią, czyli jak ułożyć się wygodnie z maluchem na najbliższe pół godziny.

Poniżej znajdziesz kilka pozycji, nie oznacza to, że każda przypadnie Ci do gustu. Na pewno znajdziesz swoją ulubioną.Pozycja klasyczna (siedząca)

W tej pozycji plecy mamy powinny być wyprostowane. Żeby było wygodniej można podłożyć sobie poduszkę pod plecy. Natomiast pod nogi postawić sobie podnóżek albo niski stołeczek. Na kolana można położyć sobie poduszkę (są również specjalne przeznaczone do karmienia piersią). Dziecko powinno zostać ułożone na poduszce lub przedramieniu mamy. Główka powinna być wyżej niż tułów oparta na łokciu mamy, brzuszek przytulony do brzuszka mamy, plecy dziecka są podtrzymywane przez przedramię mamy, a jej dłoń podtrzymuje pośladki dziecka.

Ten sposób sprawdza się w każdej sytuacji.

Pozycja krzyżowa

Jeżeli dziecko przełożymy do ręki przeciwnej niż karmiona pierś. Wtedy będziemy mówić o pozycji krzyżowej. Mama nadal jest w pozycji siedzącej, ale np. karmi prawą piersią, a trzyma dziecko lewą ręką.


Pozycja leżąca

Tu możemy rozróżnić:

Mama leży na wznak lub układa się na bok.

W przypadku leżenia na wznak ta pozycja może mieć zastosowanie np. u mam po cięciu cesarskim. Mama leży i ma pod głową poduszkę. Pod łokieć może położyć sobie małą poduszeczkę w celu zapobiegnięcia drętwieniu ręki. Dziecko powinno zostać ułożone bokiem, ale z brzuszkiem zwróconym do ciała mamy. Główka dziecka powinna leżeć na jej przedramieniu mamy, albo w zgięciu jej łokcia na wysokości piersi. Natomiast usta powinny być zwrócone naprzeciwko brodawki. Należy pamiętać o tym, że przez ucho, ramię i biodro dziecka powinna przebiegać linia prosta.

Jeżeli mama układa się na boku powinna ułożyć dziecko naprzeciwko piersi, brzuszkiem do swojego brzuszka. Natomiast za pleckami dziecka można ułożyć poduszkę, żeby podtrzymywała dziecko w pozycji na boku. Wtedy mama ma jedną ręką podtrzymuje pierś, a drugą może położyć pod głowę.

Poduszka nie jest potrzebne jeżeli jedną ręką mama podtrzymuje pierś, a drugą na przedramieniu podtrzymuje dziecko.

Pozycja z pod pachy (pozycja futbolowa)

Mama siedzi, przygotowuje sobie poduszkę, którą układa do swojego boku. Później dziecko, a głównie jego plecki podtrzymuje na przedramieniu, brzuszkiem jest zwrócone do jej boku. Dłoń mamy podtrzymuje główkę dziecka oraz jego kark.

Pozycja ta jest zalecana w przypadku:

  • po cięciu cesarskim,
  • zastoju pokarmu,
  • zapaleniu piersi,
  • u dzieci słabo ssących.
Dobrze, żebyś prowadziła notatki o której, z którą piersią i jak długo karmiaś dziecko. Tutaj pomocny będzie . W nim zapiszesz także wszystkie niezbędne telefony oraz wiele innych ważnych informacji, które każdy rodzic powinnien mieć pod ręką.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(13 głosów, średnia ocena 4.62 na 5)

Komentarze

poduszki do karmienia bywaja naprawde przydatne, wiem cos o tym bo sama korzystałam. Mielismy taka z wypelnieniem z lusek orkiszowych, z Womaru jezeli sie nie myle i oprocz tego, ze dzialala relaksujaco i uspokajaco, taki delikatny zapach siana to mozna ja bylo uzywac do roznych potrzeb, karmienia, zabawy, wylegiwania sie ;)
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Te poduchy z womara sa chyba najlepsze bo kogo nie pytalam to mowil, ze jesli juz to wlasnie te z luska orkiszowa z womaru.
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz
подробно

читать дальше

совместимость по гороскопу

толкователь сновидений

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza