Zastanawiam się kiedy zacząć przygotowywać dom na przybycie maleństwa? Teraz wiele firm oferuje usługi zaprojektowania pokoiku począwszy od odmalowania ścian. Ścian nie należy odmalowywać na [...]

czytaj dalej

Baby blues i depresja po porodowa

Objawy baby blues

Baby blues jest to zespół częstych zmian nastroju. W tłumaczeniu angielskim znaczy to dziecięce smutki. Jak widać nie brzmi źle. Po porodzie dochodzi do spadku hormonów u Ciebie objawia się to zmiennością nastroju, a głównie jego obniżeniu. Oczywiście nie każda kobieta musi tego doświadczyć. Najczęściej objawia się w 3-5 dniu po porodzie. Obniżenie nastroju zbiega się z nawałem mlecznym. Wygląda to mniej więcej tak: urodziłaś dziecko i chcesz je nakarmić wydaje Ci się, że nie masz mleka. Choć wszyscy tłumaczą Ci, że je masz. I tu nagle w 3-4 dobie dostajesz nawału mlecznego. Piersi wtedy stają się bolesne, obrzmiałe itd. Ty natomiast zaczynasz mieć huśtawkę nastrojów spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi. Tak, więc raz czujesz się super mamą, a drugi raz beznadziejnie.Spokojnie to minie. Choć w tym czasie możesz:

 • cierpieć na bezsenność,
 • mieć obniżony nastrój,
 • być przygnębiona,
 • mieć obawy co do dalszej opieki nad dzieckiem
 • być rozdrażniona.

Dobra wiadomość to taka, że to minie i przechodzi przez to większość kobiet.

Życie jednak nie zawsze bywa różowe. Choć zwykle baby blues mija. To niestety nie zawsze. Może przerodzić się w depresję po porodową.

Objawy depresji po porodowej

Depresja po porodowa dotyka kobiety w znacznie rzadziej niż baby blues. Objawy są podobne, ale bardziej intensywne utrzymujące się już dłuższy czas. Należą do nich:

 • bezsenność albo wręcz nadmierna senność,
 • płaczliwość
 • brak apetytu
 • uczucie beznadziei, smutku
 • bezradność
 • nie dbanie o siebie i o dziecko
 • brak chęci do podstawowych czynności jak np. mycie zębów
 • nic nie cieszy

Jeżeli taki stan się utrzymuje przez 2-3 tygodnie powinnaś zgłosić się do lekarza. Tak, naprawdę możesz w tym momencie tego nie chcieć dlatego ważne jest wsparcie rodziny, partnera.

Depresja po porodowa a tarczyca

Czasami okazuje się, że to nie jest depresja tylko zaburzenia hormonalne w tarczycy. Dlatego warto zrobić badania na tarczycę. Jeżeli badania wykażą prawidłowy poziom hormonów tarczycy powinnaś zgłosić się do specjalisty. Są różne metody leczenia depresji:

 • farmakologiczne – zostaną Ci przepisane leki. Musisz zaznaczyć, że karmisz piersią, jeżeli tak jest. Dlatego, że ma to znaczenie w doborze leku,
 • terapia światłem.

Ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii. Istotne jest to dla więzi Twojej z dzieckiem. Dlatego pomyśl również o swoim ukochanym maluchu. Nie podjęcie leczenia wiąże się z licznymi nieprzyjemnymi konsekwencjami z tym związanymi. Relacje z mężem i dzieckiem mogą się pogarszać. Oczywiście może być tak, że to właśnie dzięki mężowi i bliskim szybko staniesz na nogi. Jeżeli po wcześniejszym porodzie miałaś depresję istnieje ryzyko, że znów będziesz ją miała. Ważne jest, żeby o tym wspomnieć w rozmowie z lekarzem czy położną. Możesz wybrać szpital, w którym będziesz rodzić kolejne dziecko i wiesz, że jest w nim psycholog dyżurny. Wtedy jak zauważysz, że dzieje się z Tobą coś nie dobrego możesz zawsze poprosić psychologa o pomoc.Objawy paniki po porodowej

Czasami u kobiet oprócz depresji po porodowej dochodzi do napadu paniki. Objawia się:

 • zawrotami głowy,
 • uderzeniami gorąca,
 • szybkim biciem serca,
 • bólem w klatce piersiowej,
 • i inne.

Również wymaga leczenia u specjalisty

Bardzo rzadko zdarzają się psychoza po porodowa. Tu wśród objawów przeważają napady agresywne wobec siebie lub dziecka, myśli samobójcze; osoba słyszy głosy, których nikt inny nie słyszy; widzi rzeczy, których nikt inny nie widzi. Jeżeli coś takiego się dzieje należy od razu wezwać lekarza.

Czasami kobiety czują się świetnie po porodzie, pomimo tego, że jest spadek hormonów itd. Natomiast mężczyźni mogą być przygnębieni nową rolą: ojca. Boją się odrzucenia przez partnerki, zmiany trybu życia itd. Podobne obawy mają jak kobiety i przeżywają podobnie. Pomocna może być szczera rozmowa z partnerką.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(5 głosów, średnia ocena 4.60 na 5)

Komentarze

depresji juz mozna sie nabawic przekraczajac prog szpital.....
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

подробнее

совместимость

гадания онлайн

подробно

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza