Nie chodzę do szkoły rodzenia, ponieważ jestem samotną matką nie chcę być wokół szczęśliwych par i czuć się inna. Boje się jednak porodu, że sobie nie dam rady. Co powinnam zrobić? [...]

czytaj dalej

Przebieg połogu

Objawy fizyczne: okres połogu

  • Wydzielina z pochwy (tzw. odchody) w pierwszych dniach będzie krwista, a swoim wyglądem będzie przypominała miesiączkę. Koniec pierwszego tygodnia odchody zmienią barwę na brunatnokrwiste – półpłynne. Pod koniec drugiego tygodnia będą brunatnożółte. Następnie pod koniec 3 tygodnia będą szarobiałe, a w 4 do 6 tygodnia zaczną odchody zanikać. To jest ostatnia faza gojenia się ran.
  • Możesz jeszcze odczuwać skurcze macicy (tak powinno być), ponieważ się obkurcza. Nasilenie skurczy będziesz odczuwać w czasie karmienia piersią. Także w tym czasie może silniej wypływać wydzielina z pochwy.
  • Odczuwać będziesz wyczerpanie
  • Ból i dyskomfort odczuwać będziesz w okolicach krocza, szczególnie gdy było nacinane krocze. Również nie przyjemne uczucia będą towarzyszyć po cięciu cesarskim w okolicy brzucha. Ból będzie nasilać się przy kaszlu i kichaniu.
  • Jeżeli będziesz miała nacięcie krocza, będziesz odczuwać dyskomfort w czasie chodzenia i siedzenia. Zaleca się, żeby kupić koło ratunkowe i na nie siadać. To zmniejsza ból w czasie siedzenia.

 

 

 • Ważne, żebyś oddała mocz kilka godzin po porodzie, aczkolwiek uprzedzam czasami wydawałoby się prosta czynność może sprawić trudności po porodzie
 • Po około 2 godzinach w zależności od szpitala i Twojej sytuacji powinnaś z osobą bliską lub położną przejść się po sali. Pójść do łazienki w celu oddania wcześniej wspomnianego moczu. Jeżeli po całej tej wyprawie będziesz miała jeszcze siły warto, żebyś się umyła pod prysznicem. Dobrze to zrobi dla Twojego samopoczucia. Te wydawałoby się proste czynności w tym dniu są niezwykle ważne.
 • Jeżeli nie rodziłaś drogami natury to pierwsze wstanie po operacji dla Ciebie również jest niezwykle ważne. Powinnaś zmobilizować się i pomimo bólu wstać od razu kiedy usłyszysz, że jest taka możliwość.
 • Przez kilka dni możesz odczuwać, że przewód pokarmowy nie pracuje tak jak zwykle, mogą temu towarzyszyć zaparcia
 • Możesz mieć przekrwione oczy, sińce pod oczami to efekt silnego parcia w czasie porodu
 • Wzmożona potliwość może utrzymać się przez 2- 3 dni od porodu
 • Brodawki sutkowe mogą być obolałe, szczególnie jak to jest Twoje pierwsze dziecko i dopiero uczysz się karmienia piersią. Wtedy może wystąpić: popękanie brodawek sutkowych (na to jest maść, a jeszcze lepszy sposób to wietrzenie piersi). Niektórzy mówią, że brodawki muszą się zahartować i to trwa ok. 2 tygodnie. Ważne jest, żeby prawidłowo przystawić malca do piersi. W następnej lekcji opowiem o tym króciutko.

 

 

Mając nacięte krocze możesz odczuwać:

 • Swędzenie i ból w miejscu szycia, a żeby złagodzić te dolegliwości możesz zastosować:
 • Przyłożenie lodu do krocza, o niego możesz poprosić położną. Lód będzie owinięty w podkład i przyłożony do twojego krocza.
 • Możesz poprosić o lek przeciwbólowy, wtedy prawdopodobnie dostaniesz lek w czopku do odbytniczym
  - jeżeli nosisz ciasną bieliznę może być ona przyczyną podrażniania i nasilać ból.
 • Ćwiczenia Kegla, które powinnaś wykonywać najczęściej po porodzie i w połogu. To ćwiczenie ma na celu pobudzenia krążenia w okolicy krocza. Również potrzebne jest, żeby przywrócić napięcie mięśniowe w tej okolicy. Polega na tym jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu w trakcie jego oddawania, a potem jak rozluźnisz mięśnie to mocz znów poleci. Tak zresztą na początku można ćwiczyć. Potem należy ćwiczyć zwieranie cewki moczowej (bez oddawania moczu) i zwieracza odbytu.

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie?

Najczęściej miesiączka pojawia się w okresie 6-8 tygodni po porodzie, ale tak naprawdę jest to bardzo indywidualna sprawa. Pamiętaj o tym, że dopóki karmisz piersią to miesiączki nie będzie.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(18 głosów, średnia ocena 3.78 na 5)

Komentarze

co za bzdura!!!karmilam swoje dziecko do 1,5 roku a pierwsza miesiaczke dostalam 2 miesiace po porodzie.!!!
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
No własnie, karmiłam moja córeczkę 9 miesięcy- po cesarskim cięciu- i miesiaczke miałam po 6 tygodniach!!!
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

подробнее

сонник толкователь снов

гадание на желание

сонник толкование

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza