Jestem w ciąży i mam nie najlepsze wyniki badań krwi. Chciałabym się zapytać jak uniknąć anemii?   [...]

czytaj dalej

Dziecko w wieku od 0 do 3 miesięcy

Wreszcie po dziewięciu miesiącach oczekiwań na świat przychodzi mały człowiek. Tak jak dbaliśmy o maleństwo gdy było w brzuchu, po urodzeniu zaczynamy dbać o nasze dziecko.Warto podkreślić iż noworodek ma wiele potrzeb i to od naszej wiedzy zależy jak będziemy je zaspokajać. Nie chodzi tutaj o to żeby czuć się winnym gdy nie stać nas na nowe najdroższe śpioszki lecz o to jakimi rodzicami świadomie możemy się stać. Pragniemy, żeby nasza pociecha stała się osobą otwartą, szczęśliwą świadomą swojej wartości. Tak można by wymieniać bardzo długo i zawsze znalazł by się ktoś, kto chciałby coś więcej dodać do listy.

Czasem zapominamy, że nasze dziecko jest przede wszystkim dzieckiem. Wymagamy od naszego kilku dniowego dziecka zabawy z grzechotką, zastanawiamy się czy jest z nią, nim coś nie tak bo nie chce się z nami bawić. Spokojnie. Na wszystko przyjdzie czas i to my możemy dziecku pomóc lecz nie chodzi o to by rozwijać się za dziecko.Wspierajmy rozwój, pokazujmy przysłowiową grzechotkę, mówiąc spokojnie do naszego dziecka. W pierwszych dniach życia naszej pociechy pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest to byśmy byli razem, byśmy poznawali siebie nawzajem. Oczywiście łatwo jest powiedzieć nie denerwujmy się a dziecko nie będzie nerwowe, kochajmy się a dziecko będzie doświadczało naszej czułości. Na początek proponuje być sobą, nie ukrywać zagubienia, stresu związanego z przebieraniem tego drobniutkiego ciałka w zupełnie nie dające się zakładać śpiochy. Rozmawiajmy.

Noworodek nas słyszy, nie zapominajmy o tym. Chcemy uczyć dziecko od razu wyższej matematyki, pamiętajmy o tym ile czasu zajęło nam zrozumienie co to silnia i nie wymagajmy za dużo. Wspierajmy nasze dziecko w poznawaniu świata, a zanim się obejrzymy będziemy musieli się dużo sami nauczyć by odpowiedzieć na pytania naszego malucha.Nasz żaczek niemowlaczek potrzebuje naszej obecności, czułości, miłości i to będzie dla niego pierwsza lekcja życia. Pozwólmy niemowlakowi nauczyć się być kochanym. Istnieje wiele różnych tabel, wykresów przedstawiających co dziecko na danym etapie rozwoju powinna już umieć.

Należy podkreślić, że zawsze są to orientacyjne dane, które rodzicom czy opiekunom pozwalają zorientować się w rozwoju dziecka. Jedną z takich tabeli jest ta przygotowana przez Penny Tassoni i Kate Beith („Diploma in Child Care and Education“, Heinemann Educational Publishers, Oxford, 2002).Dziecko w wieku od 0 do 3 miesięcy

 • Noworodek stara się koncentrować wzrok na twarzy osoby dorosłej,
 • Uśmiecha się (najpierw na widok wszystkich przedmiotów potem do osób znajomych),
 • Od około 6 tygodnia rozpoznaje zamach mleka matki, obserwuje twarz matki podczas karmienia,
 • Podnosi główkę, rozgląda się wokoło.

Rola Rodziców i opiekunów

 • Noworodek jest w pełni zależny od opieki osób dorosłych, zapewnienia mu jedzenia, ciepła i czystości,
 • Dziecko potrzebuje od urodzenia kontaktu wzrokowego z rodzicami, jak również tego by do niego mówić,
 • Dziecko potrzebuje kontaktu fizycznego, przytulania, noszenia, lubi być delikatnie masowane.

Wczesna edukacja

 • Noworodek odwraca głowę w stronę światła, jasnych kolorów,
 • Noworodek uczy się koncentrować wzrok patrząc na karuzelę lub inne zabawki powieszone nad łóżeczkiem lub wózkiem,
 • Od około 6 tygodnia dziecko uwielbia przyglądać się twarzom ludzi jak i wyrazistym i kontrastowym obrazkom,
 • Dziecko lubi słuchać muzyki, cieszy się gdy jest kołysane, gdy słyszy śpiewane piosenki,
 • Od około 6 tygodnia na krótki okres czasu można dziecko wkładać do leżaczków, nosidełek tak by widziało innych ludzi czy dzieci.

Artykuł pochodzi ze strony:

----

Jeśli chcesz poznać rytm swojego dziecka prowadź zapiski o której: jadło, zrobiło kupkę czy sisusiuspało, bawiło się oraz byliście na spacerze. Zapiski te pomogą Ci wprowadzić harmonogram w ciągu dnia i nocy oraz zaplanować czas z córeczką lub synkiem. Takie notatki możesz prowadzić w marki Brioko.

Drukuj
Oceń ten artykuł
(20 głosów, średnia ocena 3.85 na 5)

Komentarze

dowiedziałam sie bardzo wielu i ciekawych rzeczy..pozdrawiam
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
ChronoComments by
Dodaj swój komentarz
Anuluj
Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

гадать онлайн на отношения

весы

гадание на желание онлайн

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza