Czkawka u małych dzieci? Otóż u małych dzieci bardzo często występuje czkawka. Trwa czasami nawet 20 minut do kilku godzin. Małym dzieciom jednak nie przeszkadza czkawka i nie czują się z tego [...]

czytaj dalej

Dziecko w wieku od 12 do 18 miesięcy

Wielu rodziców zastanawia się kiedy ich dziecko powinno poznawać kolegów i koleżanki. Jak najwcześniej. Jednocześnie pamiętajmy, żeby nie oczekiwać od dzieci w tak małych, że będą się wspólnie bawić.Na to wszystko przyjdzie czas. Na razie dzieci bawią się obok siebie, lecz powoli zaczynają wchodzić w interakcje z kolegami i koleżankami. Nie trzeba przypominać, że zawsze trzeba być w pobliżu bo w większości wypadku interakcje oznaczają wydzieranie sobie zabawki z użyciem mniejszej lub większej przemocy.

Zatem warto zdać sobie sprawę, że jeszcze dużo czasu upłynie zanim będziemy mogli powiedzieć „o zobacz przyszła do ciebie Ola i Zbyszek idźcie się razem pobawić“.

To od nas zależy czy pozwolimy dziecku na to by spotykało i bawiło się z innymi dziećmi. Wczesna edukacja naszej pociechy przecież nie odbywa się w próżni. Co z tego, gdy nasze dziecko będzie się świetnie rozwijało lecz w kontakcie z otoczeniem, rówieśnikami będzie się czuło zagubione. Im częściej będziemy spotykać się w większym gronie dzieci, tym łatwiej potem naszemu dziecku będzie odnaleźć się w grupie. Może warto w grafik tygodnia wpisać „spotkanie szkrabów“.

Dzięki spotkaniom z innymi dziećmi nasza pociecha pozna nowe otoczenie, zda sobie sprawę, że istnieją inne dzieci, będzie miała dostęp do nowych zabawek. Zatem nie tylko możemy już z naszym dzieckiem pójść na spacer bez wózka, ale warto również wybrać się w odwiedziny.

Szanujmy przy tym uczucia dziecka. Jeżeli wiemy, że piesek z oberwanym uchem jest najukochańsza przytulaną (praną w nocy, suszoną na kaloryferze tak by rano był na swoim miejscu) to uzgodnijmy z dzieckiem przed przyjściem gości, że ukochaną zabawkę schowamy do szafy tak by na pewno się nie zniszczyła podczas zabawy. Unikniemy wtedy niepotrzebnej histerii naszego dziecka, pokażemy mu, że szanujemy jego przywiązanie do zabawki, jednocześnie będziemy uczyć dzielenia się tymi „mniej ukochanymi“ zabawkami.

W tym okresie dziecko przyswaja sobie wiele nowych słów, wczesna edukacja to również wspólne czytanie i opowiadanie bajek. Warto sięgnąć do klasyki bajek, lub też skorzystać z nowych reinterpretacji znanych utworów.

Dzieci uwielbiają słuchać opowieści, warto wraz z dzieckiem przeglądać albumy ze zdjęciami, oglądać barwne ilustracje, poznawać nie tylko świat „z podwórka“ ale też ten egzotyczny, odległy, nie tylko bajkowy. Istnieje wiele różnych tabel, wykresów przedstawiających co dziecko na danym etapie rozwoju powinna już umieć.

Należy podkreślić, że zawsze są to orientacyjne dane, które rodzicom czy opiekunom pozwalają zorientować się w rozwoju dziecka.

Jedną z takich tabeli jest ta przygotowana przez Penny Tassoni i Kate Beith („Diploma in Child Care and Education“, Heinemann Educational Publishers, Oxford, 2002).

Dziecko w wieku od 12 do 18 miesięcy:

 • Przesuwa się wzdłuż mebli, zaczyna samo chodzić,
 • Okazuje zainteresowanie, wskazuje przedmioty,
 • Rozumie swoje imię, wykonuje proste instrukcje,
 • Rozumie do czego służą proste przedmioty np szczotka do włosów,
 • Wypowiada pierwsze słowa,
 • Dziecku udaje się znaleźć zabawkę gdy jest ukryta przez rodziców lub opiekunów,
 • Pije z kubka.

Rola Rodziców i opiekunów:

Warto dalej wskazywać i nazywać przedmioty w otoczeniu dziecka, łatwiej będzie mu się wtedy nauczyć ich nazw.

Wczesna edukacja:

 • Dziecko rozumie powtarzalne gry z łatwymi I krótkimi instrukcjami,
 • Dziecko próbuje samo jeść i pić,
 • Wycieczka do zoo, gospodarstwa agroturystycznego będzie poznawczo ogromnie ciekawa dla dziecka w tym okresie,
 • Czytając należy wskazywać i nazywać osoby i obiekty,
 • Przekładanie I wkładanie rzeczy do pudełek, kubeczków,
 • Gra na prostych instrumentach muzycznych sprawi dziecku ogromną radość,
 • Dziecko lubi bawić się w piasku i w wodzie.

Artykuł pochodzi ze strony:Drukuj
Oceń ten artykuł
(3 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

онлайн гадать

гороскоп на завтра овен

там

читать дальше

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza