W pomieszczeniu, w którym jest Twoje dziecko nie powinno być w zasięgu dziecka małych przedmiotów, które z łatwością mogłoby włożyć do buzi, a to grozi uduszeniem się. Jeżeli chodzi o drzwi [...]

czytaj dalej

Dziecko w wieku od 18 do 24 miesięcy

Dziecko ma do nas olbrzymie zaufanie i wierzy, że jesteśmy w stanie wszystko zrobić, zmienić, sprawić. To nie jest moment, by uświadamiać dziecku naszą niemoc zmieniania wszystkiego na świecie, i to od zaraz.


Warto natomiast powoli uczyć dzieci, tego, że same też mogą rozwiązywać konflikty. Im dziecko jest starsze tym mniej powinniśmy ingerować w jego lub jej kontakty z rówieśnikami.Oczywiście gdy mam miejsce przemoc, lub inne nie akceptowane społecznie zachowania trzeba interweniować.

Pozwólmy naszemu dziecku samemu rozwiązać konflikt. Wczesna edukacja w tym wieku to nie tylko pomoc i wspieranie rozwoju mowy, koordynacji ruchowej, umiejętności koncentracji, czy twórczego myślenia to również uczenie dziecka bycia z innymi. Wiek około dwóch lat to osławiony dwulatek i jego lub jej histerie, kryzysy.Bądźmy na to przygotowani, nauczmy dziecko nie tłumić emocji lecz wyładowywać je w mądry sposób. Jeżeli tego wcześniej nie zrobiliśmy może warto teraz poszukać jakiś zajęć gdzie dziecko będzie przebywało w grupie rówieśników?Naszemu dziecko coraz trudniej usiedzieć w jednym miejscu użyjmy zatem naszej inwencji by czytanie bajek z czynności statycznej stało się dynamiczną, wprowadźmy gestykulację, zmiany i modulację głosu, czytajmy jak najwięcej.

Na tym etapie rozwoju dziecko czerpie olbrzymią radość z tworzenia, wszystko jedno czy jest to malowanie, budowanie z klocków czy zabawa z masą solną. Dziecko cieszy się gdy jego dzieło jest duże i kolorowe. Kolejnym punktem tygodniowego grafiku może być popołudnie ze sztuką.Niech trening czystości naszego dziecka nie ograniczy zabaw rozwojowych z dzieckiem.

Ważne jest to żeby dziecko uczyło się korzystać z nocnika lecz ważne jest też to by odbywało się to bezstresowo zarówno dla dziecka jak i dla rodziców czy opiekunów.Istnieje wiele różnych tabel, wykresów przedstawiających co dziecko na danym etapie rozwoju powinna już umieć.Należy podkreślić, że zawsze są to orientacyjne dane, które rodzicom czy opiekunom pozwalają zorientować się w rozwoju dziecka.Jedną z takich tabeli jest ta przygotowana przez Penny Tassoni i Kate Beith („Diploma in Child Care and Education“, Heinemann Educational Publishers, Oxford, 2002).

Dziecko w wieku od 18 do 24 miesięcy:

 • Zaczyna mówić,
 • Uczy się samodzielności,
 • Uczy się na swoich błędach,
 • Naśladuje inne dzieci i dorosłych,
 • Obserwuje inne dzieci lecz rzadko wchodzi z otoczeniem w interakcje.

Rola Rodziców i opiekunów:

 • Wciąż potrzebuje rutyny,
 • Dziecko pragnie samodzielności należy mu to umożliwić w bezpiecznych dla niego granicach.

Wczesna edukacja:

 • Dziecko zaczyna układać puzzle (składające się z 3, 4 elementów),
 • Zabawa w wskazywanie swoich części ciała sprawia mu ogromną przyjemność,
 • Bawi się różnymi zabawkami, coraz rzadziej bierze je do ust,
 • Pojawiają się ulubione książeczki, wskazuje obiekty w książeczkach często próbując wymówić ich nazwę
Artykuł pochodzi ze strony:

Drukuj
Oceń ten artykuł
(9 głosów, średnia ocena 3.44 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

здесь

гороскоп на завтра рак

обращайтесь

читать далее

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza