Jestem w ciąży i mam nie najlepsze wyniki badań krwi. Chciałabym się zapytać jak uniknąć anemii?   [...]

czytaj dalej

Poród - powikłania po porodzie

Prawdą jest, że nie wszystkie porody przebiegają bez powikłań. W niektórych przypadkach pojawiają się komplikacje, które wymagają szybkiej interwencji lekarza położnika.Do nich należą:

 • Poród powolny- pierwszy okres porodu ma zbyt długi czas trwania i rozwarcie szyjki macicy nie postępuje. Skurcze macicy są zbyt słabe lub występują zbyt rzadko i nie dają postępu porodu.
  Poród powolny jest przyspieszany przez lekarzy za pomocą:
  • Zastosowanie dopochwowo preparaty prostaglandyn;
  • Stosowaniem kroplówki z oksytocyną;
  • Wycieńczenie porodowe, które następuje u dziecka. Objawia się zwolnieniem lub wahaniami częstości akcji serca, którą monitoruje się przy pomocy aparatu KTG. W płynie owodniowym następują wówczas charakterystyczne zmiany. Wycieńczenie porodowe może być wskazaniem do nagłego przyspieszenia porodu oksytocyną lub wykonania cięcia cesarskiego;
  • Brak postępu drugiego etapu porodu. Jeżeli skurcze macicy w tym okresie porodu są zbyt słabe, to główka nie jest w stanie przecisnąć się przez kanał rodny. Powoduje to konieczność zastosowania próżniociągu, kleszczy lub ukończenia porodu poprzez cięcie cesarskie.
 • Próżnociąg - jest to urządzenie, które pomaga dziecku przyjść na świat. Do główki dziecka zostaje przystawiona pelota, która za pomocą wytworzenia podciśnienia przyczepia się do niej. Potem z pomocą lekarza kontynuujecie razem rodzenie dziecka.
 • Kleszcze - są zakładane na główkę dziecka. Dalszy przebieg podobny jest do porodu z pomocą próżnociągu. O porodach, w których zostały użyte takie narzędzia, mówimy: porody zabiegowe - silne krwawienie podczas lub po porodzie może stanowić zagrożenie życia. Jeżeli jest brak natychmiastowej fachowej opieki medycznej.

Znaczna utrata krwi prowadzi do wstrząsu hipowolemicznego, niedokrwienia najważniejszych organów i do śmierci, jeśli krwawienie nie jest w porę zatamowane i nie zostanie przeprowadzona transfuzja krwi. Wtórna niedoczynność przysadki mózgowej, wywołana zakrzepem w naczyniach przysadki, w wyniku wstrząsu hipowolemicznego nazywana jest zespołem Sheehana.Drukuj
Oceń ten artykuł
(18 głosów, średnia ocena 3.83 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

гадания на отношения

источник

еще по теме

посмотреть

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza