Odbicie się po jedzeniu dziecku nie jest regułą. Bywa tak szczególnie u dzieci, które jedzą powoli, że się nie odbija. Natomiast dzieci, które jedzą bardzo łapczywie często połykają również [...]

czytaj dalej

Niefarmakologiczne sposoby uśmierzania bólu porodowego

Wyróżniamy kilka sposobów łagodzenia bólu metodami niefarmakologicznymi.  • Masaż okolicy krzyżowej. Twój partner za pomocą kostek pięści lub nadgarstka może wywierać nacisk na tę okolicę. Ruchy jego powinny być okrężne. Druga ręka powinna zwiększać nacisk pierwszej. A Ty ułóż się wygodnie np. możesz siedzieć lub leżeć na boku.
  • Metoda akupresury zaczerpnięta jest ze starożytnej medycyny chińskiej. Polega na tym, że jeżeli czujesz silny ból okolicy krzyżowej to mocno naciskasz palcem odpowiednie miejsce na powierzchni stopy czyli śródstopiu u nasady dużego palca.
  • Woda również ma działanie kojące. Możesz poprosić położną o zgodę na pójście pod prysznic lub do wanny (zależy od wyposażenia szpitala). Dziwisz się pewnie co ja takiego pisze? Otóż woda relaksuje tylko nie możesz potraktować tego jak prysznic taki, żeby się obmyć czyli trwający góra 5 minut i już wychodzisz. Bo wtedy, rzeczywiście nie odczujesz pożądanego efektu.
    Prysznic relaksujący powinien trwać około 15 minut - 30 minut. Ustawiasz wodę na letnią lub ciepłą wodę, NIE na gorącą. Polewasz wodę okrężnymi ruchami po brzuszku, również u dołu brzucha, możesz po okolicy krzyżowej polewać sobie wodę, albo będzie to robić osoba towarzysząca. Pod prysznicem możesz usiąść w rozkroku na krzesełku lub uklęknąć. Rób wszystko tak, żeby Cię nie bolało i było Ci wygodnie.
  • Skupienie uwagi na równomiernym oddychaniu w czasie skurczu. Wdech powinien być energiczny natomiast wydech spokojny czyli powoli wydmuchuj powietrze jakbyś chciała zdmuchnąć świeczkę. Miej więcej długość wdechu do wydechu ma się 1:2. Ważne żebyś po skurczu oddychała „do brzuszka”. Czyli bierzesz 2- 3 wdechy tak, żeby brzuszek się uniósł. W celu sprawdzenia czy wykonujesz to prawidłowo, możesz położyć sobie rękę na brzuszku. Oddychając w ten sposób, dotleniasz dziecko w czasie skurczu i po skurczu.


Drukuj
Oceń ten artykuł
(9 głosów, średnia ocena 3.00 na 5)

Komentarze

Imię/Nick *
Email (W celu weryfikacji i powiadomień)
Kod   
Dodaj swój komentarz

Darmowy kurs o porodzie:

Zapisz się na darmowy kurs o ciąży, porodzie i połogu.

Kurs zawiera 25 lekcji od położnej Katarzyny Płaza. Szanuję Twoją prywatność, Twój mail nie dostanie się do osób trzecich. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Zapisz się już dziś na pierwszą lekcję o ciąży i porodzie! Kolejna za 2 dni.

Гадание на мужа

читайте здесь

X

Darmowy kurs o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Zapisz się teraz!

Kurs przeznaczony jest dla kobiet w ciąży.
Obejmuje 25 lekcji, które są wysyłane, co 2 dni.
Zapraszam Cię, już dziś na 1 lekcję. Katarzyna Płaza