Ciąża

Trymestr II - Ciąża tydzień po tygodniu

Przedstawiamy: ciąża tydzień po tygodniu z ilustracjami brzuszka i rozwoju dziecka.

Poznasz rady na każdy tydzień ciąży dla ciebie i dla przyszłego tatusia. Przypomnimy Ci o ważnych badaniach i pomożemy znaleźć odpwiedź na wszystkie nurtujace Cię pytania. W dziele Ciąża znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu i okresu po urodzeniu.

Siedemnasty tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży łożysko (łączące Ciebie i dziecko) już w pełni funkcjonuje i jest źródłem substancji odżywczych oraz tlenu. Jeśli rozwija się w brzuszku dziewczynka, to ma już wykształconą macicę oraz jajniki, które są wyposażone w prymitywne komórki jajowe. Kości malucha stają coraz mocniejsze. Dziecko rusza w brzuszku rączkami i nóżkami. Niedługo poczujesz pierwsze ruchy.

Siedemnasty tydzień ciąży - Czwarty miesiąc ciąży

Mama:

Macica staje się coraz większa stąd możesz poczuć, że niektóre ubrania są już na Ciebie za duże. Spodnie zamień na takie, które mają gumkę. Powiększający się brzuch, to nie jedyne zaskoczenie. Zauważyłaś, że coraz trudniej jest Ci zasnąć. Kładziesz się, a myśli galopują, a Ty nie możesz się ułożyć w łóżku. Jeśli robisz sobie drzemki w ciągu dnia, to zrezygnuj z nich. Natomiast w tym czasie wypoczywaj. Przed snem przejdź się na spacer. W tym czasie przewietrz pomieszczenie, w którym masz zasnąć. Postaraj się także wprowadzić pewien rytm dnia czyli wstawać i kłaść się o określonej porze. Także w dni wolne od pracy czyli święta i weekendy.

Dziecko:

Łożysko (łączące Ciebie i dziecko) już w pełni funkcjonuje i jest źródłem substancji odżywczych oraz tlenu. Jeśli rozwija się w brzuszku dziewczynka, to ma już wykształconą macicę oraz jajniki, które są wyposażone w prymitywne komórki jajowe. Kości malucha stają coraz mocniejsze. Dziecko rusza w brzuszku rączkami i nóżkami. Niedługo poczujesz pierwsze ruchy. Warto zapisać kiedy poczułaś, że maluch się poruszył. Mózg malucha ma widoczne bruzdy oraz zwoje. Widoczny jest już móżdżek. Nowe połączenia nerwowe wciąż się tworzą. Powstaje także "mapa" ruchowa i czuciowa ciała. Natomiast przednia część kory mózgowej na której składa się część: czołowa i ciemieniowa jest siedliskiem uczuć, inteligencji, woli, zdolności i pamięci. Pamięć takiego malca jest już aktywna. Rozpoczyna się mielinizacja włókien nerwowych w rdzeniu kręgowym. Pozwalają one na szybszy przebieg impulsów nerwowych.

Rady dla mamy:

Zastanawiasz się nad imieniem dla dziecka? Możecie spisać z partnerem na kartkach wszystkie imiona jakie chcecie, a później zaznaczać te, które się Wam podobają. Czasami w wyborze imienia pary uzgadniają np., że imię nie może być imieniem byłej lub byłego.

Sporty, których należy unikać w ciąży:

 • Jazda konna,
 • Skoki do basenu,
 • Narciarstwo wodne,
 • Narciarstwo zjazdowe,
 • Sprint,
 • Jeżdżenie na rowerze po mokrej nawierzchni,
 • Sporty kontaktowe czyli np. grę w piłkę nożną,
 • Bieganie powyżej trzech kilometrów dziennie,
 • Nurkowanie jak i płetwonurkowanie.

Sporty te są niewskazane w ciąży, ponieważ stanowią duże zagrożenie dla płodu i matki.

Rady dla taty:

Jeśli zauważysz, że Twoja partnerka ma trudności z zasypianiem zaproponuj jej spacer. Być może coś ją trapi i chciałaby się Tobie wygadać. A może sam spacer i dotlenienie świeżym powietrzem będzie lekarstwem na trudności ze snem.

Reklama

Bestsellery

 • Regularna mama

 • Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2019