Autor artykułu: Katarzyna Płaza-Piekarzewska Ćwiczenia w ciąży

Jakiego typu sportów należy unikać w ciąży?

W czasie ciąży umiarkowana aktywność fizyczna jest zdecydowanie wskazana.

Kobiety, które mają więcej ruchu wolniej się męczą, ich układy: oddechowy i krążenia działają sprawniej, lepsza jest też ich przemiana materii, mniej przybierają na wadze podczas ciąży i rzadziej mają rozstępy na brzuchu.

Nim jednak podejmiesz decyzję o typie ćwiczeń powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Jakich sportów nie wolno uprawiać w trakcie ciąży

 • Wszystkie typy sportów, w których uprawianie wliczone jest ryzyko upadków, jak: jazda konna, snowboard, jazda zjazdowa na nartach, surfing;
 • Górska wspinaczka, loty na paralotni i skoki ze spadochronem;
 • Sporty w których konieczne jest zachowanie równowagi (ciąża zmienia ośrodek ciężkości), jak np. jazda na rowerze (jest ona dozwolona w początkowym okresie ciąży, kiedy jednak brzuszek jest już dosyć wyraźny, ten rodzaj aktywności warto przełożyć na czas po uroszeniu maluszka);
 • Intensywny jogging, który zbytnio obciąża stawy i kręgosłup;
 • Nurkowanie: zmiany ciśnienia i „bąble powietrzne” formujące się we krwi podczas wynurzania mogą być niebezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka;
 • Zjeżdżalnie w Aqua Parkach itp.: ciężkie „lądowania”, ewentualne uderzenia w brzuszek mogą być bardzo stresujące dla maleństwa – mogą mu nawet mu zaszkodzić.

Ćwiczenia jogi, aerobic czy fitness dla ciężarnych są dozwolone, a nawet wskazane – jeśli odbywają się za zgodą lekarza i pod kontrolą profesjonalisty. Powinnaś jednak pamiętać aby unikać zbyt intensywnego wysiłku (tętno nie powinno przekraczać 140 uderzeń na minutę), ćwiczeń wymagających podskoków i gwałtownych ruchów - zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży.

Po mniej więcej 20 tygodniu ciąży powinnaś też zrezygnować z ćwiczeń wymagających leżenia na plecach, ze względu na ucisk macicy na kręgosłup i żyłę którą powraca krew z dolnych partii ciała do serca.


Katarzyna Płaza-Piekarzewska
Katarzyna Płaza-Piekarzewska

z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze "świeżo upieczonymi" rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali, a wirtualnie na www.blog.bo-co.info czytelnicy znajdują odpowiedzi na pytania związane z ciążą, porodem i macierzyństwem..

more
Reklama

Bestsellery

 • Regularna mama

 • Brioko Baby

 • Dzienniczek ciąży

 • Dzienniczek żywienia

 • Dzienniczek żywienia

Reklama
В интеренете нашел интересный веб сайт на тематику Продать овес в Луганской области www.agroxy.com
Наш популярный блог , он рассказывает про https://best-mining.com.ua.
https://bestseller.reviews

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2007-2019